Współpraca trójmorska może i powinna stanowić bodziec do jeszcze aktywniejszego angażowania środków publicznych oraz przyciągania inwestycji prywatnych, tak potrzebnych, abyśmy mogli jak najszybciej powrócić na drogę wzrostu gospodarczego - mówił gość dzisiejszej Gali prezydent Andrzej Duda, omawiając ideę Trójmorza.
Podczas gali, głos zabrał także ubiegłoroczny laureat Nagrody Prometejskiej, prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. - Historia wielokrotnie pokazała, że solidarność z naszymi partnerami na poziomie dwustronnym, regionalnym i globalnym to najlepsza możliwa odpowiedź na wyzwania ekonomiczne i te w zakresie bezpieczeństwa, także w kontekście dzisiejszej walki z koronakryzysem - rozpoczął prezydent.
Przyznał, że z wagi dialogu regionalnego zdawał sobie sprawę prezydent prof. Lech Kaczyński, który, budując relacje z najbliższymi sąsiadami, wielokrotnie podkreślał, że siła Polski wynika z siły regionu.
- Inicjatywa Trójmorza, którą Polska tworzy wraz 11 krajami Europy Środkowo-Wschodniej, dysponuje niezbędnymi narzędziami, aby stać się wehikułem do wzmacniania tej współpracy, budowy potencjału naszych gospodarek. To platforma rozwijania i ulepszania inicjatyw infrastrukturalnych, energetycznych i cyfrowych w regionie
- mówił dalej prezydent Duda.
Jak dodał, „inicjatywa Trójmorza może być skutecznym rozwiązaniem dla coraz bardziej aktualnej potrzeby skracania łańcuchów dostaw i regionalizacji procesów produkcji”.
- Współpraca trójmorska może i powinna stanowić bodziec do jeszcze aktywniejszego angażowania środków publicznych oraz przyciągania inwestycji prywatnych, tak potrzebnych, abyśmy mogli jak najszybciej powrócić na drogę wzrostu gospodarczego. Łącząc w sobie wymiar ekonomiczny i bezpieczeństwa, dialog trójmorski jest ważnym narzędziem budowania synergii, która jest kluczowa dla budowy efektywnych polityk o długofalowym znaczeniu
- podkreśliła głowa państwa.
W tym duchu inicjatywa Trójmorza może stanowić -jak tłumaczył- wzorzec dla kształtowania nowego modelu współpracy euroatlantyckiej, jako podstawowego elementu strategii wychodzenia z kryzysu.