Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Gdańsk: w MIIWŚ o Rotmistrzu Pileckim - TRANSMISJA

Dziś w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się uroczyste otwarcie wystawy czasowej "Rotmistrz Witold Pilecki 1901-1948". Wystawa będzie prezentować postać Witolda Pileckiego, ps.

Edyta Nowicka/niezalezna.pl
Edyta Nowicka/niezalezna.pl
Dziś w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się uroczyste otwarcie wystawy czasowej "Rotmistrz Witold Pilecki 1901-1948". Wystawa będzie prezentować postać Witolda Pileckiego, ps. „Witold”, „Druh”, rotmistrza kawalerii Wojska Polskiego, żołnierza Polskiego Państwa Podziemnego, autora raportów o Holocauście, tzw. Raportów Pileckiego, który zorganizował jedną z najbardziej skutecznych sieci oporu obozowego.

Uroczystości otwarcia dokonał Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej, dr Karol Nawrocki oraz Prezes Instytutu Pamięci Narodowej, dr Jarosław Szarek.Na uroczystości byli m.in wiceminister kultury Jarosław Sellin, wojewoda pomorski Dariusz Drelich oraz legendy Solidarności Andrzej Gwiazda wraz z małżonką. .

Zwiedzający MIIWŚ będą mieli możliwość zobaczenia 30 wielkoformatowych plansz prezentujących życie i działalność Pileckiego.

Tu są tysiące ton betonu, miliony złotych polskiego podatnika, 33 tysiące metrów kwadratowych i na tych 33 tysiącach metrów kwadratowych jest 15 cm dla rotmistrza Pileckiego. I to w jakim kontekście - nieopodal prostytutek w obozach koncentracyjnych. Tak tu opowiada się o II wojnie światowej. Nie możemy sobie pozwolić na taką opowieść. Tu przyjeżdżają ludzie z całego świata 

– powiedział prezes IPN Jarosław Szarek.

Na części wystawy w MIIWŚ przygotowanej przez poprzednią dyrekcję placówki poświęconych Pileckiemu, znajduje się jedynie kopia fragmentu raportu z Auschwitz i fotografię z dokumentów obozowych Witolda Pileckiego. 

Dobrze, że mamy wystawę czasową poświęconą Witoldowi Pileckiemu i ufam, że w przyszłości Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, polskie Muzeum II Wojny Światowej będzie tak skonstruowane, żeby te postaci bez wątpienia były zapamiętane przez każdego Polaka i każdego cudzoziemca, który to Muzeum będzie zwiedzał

– powiedział też Sellin zwracając uwagę że każdy, po wizycie w MIIWŚ w Gdańsku powinien zapamiętać przynajmniej kilka polskich postaci związanych z tym okresem II wojny światowej. Sellin wymienił tu gen. Władysława Andersa, Irenę Sendler, Janusza Korczaka, Maksymiliana Marię Kolbego oraz Witolda Pileckiego.   

- Czy to Muzeum, polskie Muzeum II Wojny Światowej taką szansę daje?” – pytał.

W 1940 r. Witold Pilecki za zgodą polskich władz konspiracyjnych dał ująć się w łapance, by dostać się do Auschwitz. Jego organizacja opierała się na tzw. piątkach, które nie wiedziały nawzajem o swoim istnieniu. Przez cały czas pobytu w obozie Pilecki utrzymywał kontakty z polskim podziemiem. Uciekł, gdy jego wiedza na temat funkcjonowania obozu była wystarczająco duża, a jednocześnie czuł rosnące zagrożenie dekonspiracją. W 1945 r. Pilecki sporządził raport, w którym przekazał światu obraz okrucieństwa i strasznych warunków bytowych w Auschwitz. Po wojnie został oskarżony przez władze komunistyczne o szpiegostwo i skazany na karę śmierci, którą wykonano 25 maja 1948 r. W 1990 nastąpiło unieważnienie wyroku. Otrzymał pośmiertnie Order Orła Białego, a także został awansowany do stopnia pułkownika. Przez brytyjskiego historyka Michaela Foot’a Witold Pilecki został uznany jednym z sześciu najodważniejszych bohaterów II wojny światowej.

ZAPRASZAMY NA TRANSMISJĘ:


Program:
11:00 Otwarcie wystawy
12:00-12:30 wykład dr Jacka Pawłowicza „Rotmistrz Witold Pilecki. Bohater bez skazy”
12:30-13:00 wykład prof. Krzysztofa Szwagrzyka „W poszukiwaniu miejsc pochówku ofiar komunizmu w Polsce”
 

 



Źródło: niezalezna.pl

#Muzeum II Wojny Światowej #Pilecki

Edyta Nowicka