Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »
Z OSTATNIEJ CHWILI
Prezydent Andrzej Duda podpisał budżet na 2025 r. oraz przesłał część przepisów do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli następczej • • •

Tomasz Lis na skraju bankructwa? Wydawca „Wprost” domaga się od niego 12 milionów

Na ostatniej prostej jest proces, który toczy się przed warszawskim sądem okręgowym w sprawie „działania o charakterze nieuczciwej konkurencji”.

Piotr Galant/Gazeta Polska
Piotr Galant/Gazeta Polska
Na ostatniej prostej jest proces, który toczy się przed warszawskim sądem okręgowym w sprawie „działania o charakterze nieuczciwej konkurencji”. Takie zarzuty pod adresem Tomasza Lisa kieruje wydawca tygodnika „Wprost”, którym Lis przed laty kierował. AWR WPROST domaga się od Ringier Axel Springer Polska oraz Tomasza Lisa odszkodowania w wysokości 12 215 384,02 zł.

Cała sprawa dotyczy sytuacji z 2012 roku, gdy Tomasz Lis przestał kierować tygodnikiem „Wprost” i objął funkcję redaktora naczelnego tygodnika „Newsweek Polska”. Według AWR WPROST Tomasz Lis miał zaproponować prawie wszystkim dziennikarzom tygodnika przejście do nowej redakcji. Ostatecznie razem z Lisem z redakcji odeszło ponad 20 osób, w tym stali felietoniści oraz kierownictwo.

- AWR WPROST domaga się od Ringier Axel Springer Polska oraz Tomasza Lisa odszkodowania w wysokości 12 215 384,02 zł (ok. 3 mln EUR) za działania o charakterze nieuczciwej konkurencji. Kwota odszkodowania stanowi sumę realnych kosztów i udokumentowanych strat poniesionych przez wydawcę w związku z nieetycznymi działaniami Tomasza Lisa. - czytamy w oświadczeniu wydawcy tygodnika „Wprost”.

W ocenie strony pozywającej, nowe kierownictwo „Newsweek Polska”, naruszając standardy uczciwej konkurencji, skopiowało linię redakcyjną i format „Wprost”, stanowiące własność intelektualną AWR WPROST. Z komunikatu wydawcy wynika, że skopiowane zostały m.in. rozwiązania w zakresie układu graficznego pisma i prezentacji tematów głównych artykułów tygodnika, a w nowej koncepcji tygodnika „Newsweek Polska” wykorzystane zostało know-how i poufne informacje na temat planowanych aktywności i akcji społecznych tygodnika „Wprost”.
 

 - Kwoty żądamy solidarnie od Ringier Axel Springer Polska i Tomasza Lisa tytułem naprawienia wyrządzonej szkody z odsetkami - mówi Anna Pawłowska-Pojawa z PMPG Polskie Media, wydawcy tygodnika „Wprost”.

Kancelaria reprezentująca AWR WPROST napisała w pozwie m.in.:

Opisując naruszenie przepisów ustawowych dokonane wspólnie przez pozwanych, w pierwszej kolejności należy wskazać, że ich działanie stanowiło niemalże podręcznikowy przykład naruszenia przepisu art. 12 ust. 1 Ustawy o Zwalczaniu Nieuczciwej Konkurencji. 

Tomasz Lis przegrał już jeden proces z wydawcą tygodnika „Wprost”. W marcu br. Sąd Apelacyjny podtrzymał wyrok wydany we wrześniu 2015 r., w którym orzekł, że Tomasz Lis i wydawca naTemat.pl mają opublikować przeprosiny za stwierdzenia z wpisu blogowego sprzed czterech lat. Mimo uprawomocnienia się wyroku, naczelny „Newsweek Polska” uporczywie uchyla się od jego wykonania.

 



Źródło: niezalezna.pl,pmpg.pl

#odszkodowanie #sąd #proces #Newsweek #Wprost #Tomasz Lis

rz