Legalność wyboru pierwszej prezes SN Małgorzaty Gersdorf została zakwestionowana. Grupa parlamentarzystów PiS zaskarżyła do Trybunału Konstytucyjnego procedurę wyboru szefowej SN Małgorzaty Gersdorf. Tymczasem rzecznik Sądu Najwyższego sędzia Michał Laskowski twierdzi, że nie ma żadnych podstaw do kwestionowania prawidłowości wyboru i powołania na stanowisko I prezesa Sądu Najwyższego sędzi Gersdorf.
Wniosek w tej sprawie złożyła we środę grupa 50 posłów PiS. Zarzut dotyczy procedury jaką SN przyjął przy wyborze w kwietniu 2014 r. na pierwszego prezesa Małgorzaty Gersdorf. Decyzja Zgromadzenia Ogólnego SN, o wyborze kandydatów na tę funkcję powinna być przedłożona prezydentowi w formie uchwały. Jednak Zgromadzenie Ogólne SN jej nie podjęło. Nastąpiło jedynie przekazanie prezydentowi przez przewodniczącego ZO SN dwóch kandydatów na prezesa SN. Przy wyborze kierowało się ono jedynie wewnętrznymi regulacjami obowiązującymi w SN. Jak podkreśla poseł PiS, wewnętrzne regulacje nie są wiążące prawnie dla innych instytucji poza SN, w tym urzędu prezydenta.
Wobec tego parlamentarzyści wnoszą o wydanie tzw. wyroku aplikacyjnego stwierdzającego niekonstytucyjność procedury wyboru prezesa SN a zarazem stwierdzenie o nieważności decyzji podjętych przez prezes SN od momentu jej wyboru w kwietniu 2014 r.
- Wybór prezesa SN jest sprzeczny z art. 87 konstytucji. W konsekwencji dochodzi do naruszenia art. 2 konstytucji, mówiącego o tym że Polska jest demokratycznym państwem prawa – mówił przedstawiciel wnioskodawców poseł PiS Arkadiusz Mularczyk.
Wyjaśnił, że Zgromadzenie Ogólne Sądu Najwyższego nie jest ciałem konstytucyjnym ani ustawowym. Jako ciało kolegialne zobowiązane było przedkładać kandydatów prezydentowi RP za pośrednictwem uchwały.
Na wniosek PiS do TK zareagował rzecznik SN Michał Laskowski, który stwierdził, że regulamin w obecnej formie przyjęto w SN w 2003 r.
- Dotychczas nikt nie zgłaszał zastrzeżeń co do legalności - mówił. Zasugerował, że sprawa ma polityczne tło pytając dlaczego teraz sprawa stała się głośna. -Nie czujemy się zastraszeni, ale wniosek do TK jest ewidentną formą nacisku i dezawuowania pani prezes [...] W mojej ocenie i w ocenie sędziów Sądu Najwyższego którzy brali udział w tym głosowaniu, nie ma żadnych podstaw do kwestionowania prawidłowości wyboru i prawidłowości wskazania i prawidłowości powołania na stanowisko I prezesa Sądu Najwyższego pani sędzi Małgorzaty Gersdorf - mówił sędzia Laskowski.
Jak podkreślał poseł Mularczyk w sprawie nie chodzi o postać obecnej prezes SN.
- Kwestionujemy procedurę wyboru. Małgorzata Gersdorf od dłuższego czasu przedstawiana jest jako ikona walki o demokratyczną i sprawiedliwości Polskę o ochronie wyboru sprawiedliwości i państwa prawa. Myślę, że powinna być zadowolona że TK wyjaśni wątpliwości co do jej wyboru - dodał Mularczyk.
Źródło: niezalezna.pl
#Trybunał Konstytucyjny #TK #prawo #sąd #Sąd Najwyższy
Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Maciej Marosz