Zwiększenie zabezpieczeń najważniejszych dokumentów państwowych, w tym dowodów osobistych czy paszportów – to najważniejszy cel nowego projektu badawczo-rozwojowego Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych oraz Wrocławskiego Centrum Badań EIT+. Chodzi o wykorzystanie na blankietach wielobarwnych, a nie jak do tej pory czarno-białych zdjęć.
-
PWPW S.A. od lat przeznacza duże środki na działalność badawczo-rozwojową. Naszym priorytetem jest zwiększenie poziomu zabezpieczenia dokumentów identyfikacyjnych np. paszportów czy dowodów osobistych. Ma to szczególne znaczenie, zwłaszcza jeśli chodzi o wzmocnienie polityki imigracyjnej i azylowej w państwach członkowskich Unii Europejskiej - wyjaśnia Robert Malicki, członek zarządu PWPW S.A.
Natomiast zdaniem dr. Tomasza Baranieckiego, kierownika Laboratorium Mikroobróbki Laserowej PWPW, wraz z rozwojem techniki, fałszerze doskonalą swoje metody podrabiania dokumentów oraz kradzieży tożsamości.
Dlatego też w ramach współpracy z Wrocławskim Centrum Badań EIT+ chcemy utworzyć technologię personalizacji blankietów poliwęglanowych, przez którą uzyskamy na dokumentach wielobarwne zdjęcia w wysokiej rozdzielczości. Dzięki temu będzie można m.in. szybciej i łatwiej weryfikować posiadacza takiego dokumentu
– mówi Baraniecki.
Obecnie podczas produkcji dokumentów państwowych wykorzystywana jest technologia laserowa, tworząca jedynie czarny kolor.
Realizacja projektu „Opracowanie innowacyjnej technologii personalizacji poliwęglanowych blankietów państwowych dokumentów” – LaserMark, rozpoczęła się w grudniu 2016 r. i potrwa cztery lata. Koszt całego przedsięwzięcia szacuje się na prawie 8 mln zł. Pozyskało ono finansowane Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) w ramach 8. Konkursu „Bezpieczeństwo i Obronność”. Ponadto na projekt są przeznaczane środki PWPW SA i EIT+. W czasie realizacji projektu wytwórnia zamierza współpracować z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Źródło: niezalezna.pl
#PWPW #dokumenty
Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
bm