Negocjacje w sprawie zakupu śmigłowców Caracal zostały zakończone bez pozytywnego rezultatu – poinformował minister Mateusz Morawiecki. Chodzi o negocjacje umowy offsetowej z Airbus Helicopters. Dążyłem, by warunki były jak najlepsze ze strony polskiej. Z ubolewaniem przyjąłem stanowisko Airbus Helicopters, który nie przyjął polskiej propozycji związanych z offsetem – powiedział w sobotę minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.
„
Polska uznaje za zakończone negocjacje umowy offsetowej z Airbus Helicopters związanej z kontraktem na zakup śmigłowców wielozadaniowych Caracal dla polskiej armii. Kontrahent nie przedstawił oferty offsetowej zabezpieczającej w należyty sposób interes ekonomiczny i bezpieczeństwo państwa polskiego” – podało we wtorek w komunikacie Ministerstwo Rozwoju.
Na niezalezna.pl wielokrotnie pisaliśmy o co najmniej dziwnych okolicznościach „negocjacji” tych maszyn dla naszej armii. Wystarczy spojrzeć, na podobne zakupy, za podobną kwotę.
CZYTAJ WIĘCEJ: Tak rząd Kopacz „negocjował" Caracale. Zobacz ile śmigłowców za tę samą cenę kupiła Turcja
Francois Hollande przełożył wizytę w Polsce, o czym poinformował Pałac Elizejski. To efekt zerwania przez polski rząd negocjacji dotyczących helikopterów Caracal.
W histerię wpadł były prezydent Bronisław Komorowski. Na antenie Polsat News nie mógł przeboleć, że „zrywa się rozmowy na temat ważnego kontraktu tydzień przed wizytą prezydenta Hollande’a w Polsce.
CZYTAJ WIĘCEJ: Caracalowy odlot "Wyborczej". Piszą, że... "Paryż sponiewierał polski rząd"
Ministerstwo Obrony Narodowej wydało oświadczenie w sprawie niemieckiego wydawcy gazety codziennej „Fakt”.
"Ubolewamy, że niemiecki wydawca wydający codzienną gazetę „Fakt” w Polsce, wprowadza w błąd naszą opinię publiczną, grożąc wyimaginowanymi zarzutami jakoby Polska miała płacić kary za kontrakt, który został zerwany z winy francuskiego producenta. To raczej Polska winna domagać się zadośćuczynienia w związku z odmową podpisania umowy offsetowej przez stronę francuską"
– napisał resort.
W sobotę w budynku MON na al. Niepodległości odbyła się konferencja prasowa z udziałem ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza, wiceministra obrony narodowej Bartosza Kownackiego oraz Radosława Domagalskiego-Łabędzkiego podsekretarza stanu w Ministerstwie Rozwoju.
Minister Macierewicz zaznaczył, że bez offsetu nie można zawrzeć kontraktu.
Dążyłem, by warunki były jak najlepsze ze strony polskiej. Z ubolewaniem przyjąłem stanowisko Airbus Helicopters, który nie przyjął polskiej propozycji związanych z offsetem. Także w ostatniej fazie mimo przedłużenia warunków nie przedstawił własnych propozycji. W ten sposób ministerstwo rozwoju było zmuszone do uznania, że rozmowy zostały zakończone
– powiedział podczas konferencji Antoni Macierewicz.
Będziemy dążyli do jak najszybszego rozwiązania tego problemu. Chcemy wyposażyć polską armię w śmigłowce wielozadaniowe. Ostatnie decyzje nie będą miały negatywnych skutków dla polskiej gospodarki. Warunki będą otwarte dla wszystkich producentów. W żadnym wymiarze ta sytuacja nie odbije się na polskich zdolnościach obronnych i perspektywie zatrudnienia
– dodał minister Macierewicz.
Wiceminister Bartosz Kownacki ocenił, że „interesuje nas tylko taka współpraca, która zagwarantuje korzyści dla polskiego przemysłu”.
Oferta offsetowa przedstawiona przez kontrahenta okazała się niewystarczająca dla zabezpieczenia interesu ekonomicznego i bezpieczeństwa państwa polskiego
– powiedział Kownacki.
Radosław Domagalski-Łabędzki, podsekretarz stanu ministerstwa rozwoju podał, że
negocjacje odbywały się w dobrej wierze.
Negocjowaliśmy w dobrej wierze, szanse na kompromis ustały; protokół rozbieżności nie został przyjęty przez partnera. Poinformowałem stronę francuską osobiście o zamknięciu negocjacji
– powiedział Domagalski-Łabędzki.
Polska armia potrzebuje śmigłowców, mieliśmy dobrą wolę w negocjacjach. Analizy trwały ponad rok
– tłumaczył szef resortu obrony.
Źródło: niezalezna.pl
#kontrakt #śmigłowce #Caracal #MON #Antoni Macierewicz
Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
mg