Alior Bank poinformował w komunikacie prasowym, że złożył ofertę przeprowadzenia transakcji nabycia od Raiffeisen Bank International wydzielonej podstawowej działalności bankowej Raiffeisen Bank Polska. Tym samym oba banki rozpoczęły okres wyłącznych negocjacji w sprawie przeprowadzenia transakcji nabycia bankowej części Raiffeisena.
Wprawdzie zarząd Alior Banku zwraca uwagę, że rozpoczęcie opisanych wyżej negocjacji z RBI nie oznacza, iż transakcja nabycia dojdzie do skutku, ale wydaje się to bardzo prawdopodobne ze względu na co najmniej dwa czynniki. Po pierwsze, główny udziałowiec Alior Banku, czyli Grupa PZU, chce stać się właścicielem dużego banku w Polsce, a po drugie, jest to zgodne z planem rządu stawiającego na stopniowe zwiększanie polskiego kapitału w sektorze bankowym.
Warto pamiętać, że rok temu Alior przejął Bank Meritum, a kilka miesięcy temu nabył część banku BPH z wyłączeniem m.in. obszaru kredytów walutowych. Pozbycie się problematycznych i ryzykownych kredytów uczyniło z BPH atrakcyjny nabytek. Taki sam plan Alior chce zastosować również teraz. Jeżeli kupi on Raiffeisen Bank Polska, to w wyniku połączenia z już nabytym bankiem BPH może powstać nawet trzeci największy bank pod względem aktywów w Polsce, wyprzedzając BZ WBK.
W tym samym czasie także PKO Bank Polski poinformował, że prowadzi wyłączne negocjacje w celu odkupienia działalności leasingowej Raiffeisena. Raiffeisen-Leasing to jedna z największych firm leasingowych w Polsce. Połączenie działalności leasingowej PKO z RL skutkowałoby powstaniem największej firmy w Polsce, która zdecydowanie wyprzedziłaby obecnego lidera EFL pod względem wartości umów leasingowych.
Zdaniem analityka finansowego Kamila Stolarskiego, gdyby do tych transakcji doszło, oznaczałoby to spolonizowanie sektora bankowego o kilka procent.
– ocenia ekspert. Raiffeisen mógłby być wtedy klasyfikowany jako bank kontrolowany przez polski kapitał.To kolejny krok w kierunku konsolidacji i repolonizacji sektora bankowego
Reklama
Cały tekst w poniedziałkowej "Gazecie Polskiej Codziennie"