Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Wielka reforma polskiej nauki

Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosław Gowin zapowiedział zmianę strategii dla polskiej nauki.

Filip Błażejowski/Gazeta Polska
Filip Błażejowski/Gazeta Polska
Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosław Gowin zapowiedział zmianę strategii dla polskiej nauki. Przyznał, że przez ostatnie ćwierćwiecze jedynie „dreptaliśmy do przodu” w tej kwestii, a teraz nadszedł czas na „dekadę szybkiego marszu”.

- Polska nauka jest dramatycznie niedofinansowana. Jesteśmy na 37 miejscu jeśli chodzi o nakłady na naukę. Polska nauka w rankingach światowych usytuowała się na miejscu 20. Czy podobnie wygląda sytuacja z polskimi uczelniami? One znajdują się pod koniec czwartej setki na świecie? Co z tego wynika? Po pierwsze mamy zdecydowanie za mało środków na naukę. Po drugie, mamy duży potencjał, który może być rozwijany. Po trzecie mamy kłopoty z polskimi uczelniami, które muszą przejść duże reformy [...] Przez ostatnie ćwierćwiecze dreptaliśmy do przodu. Teraz proponuję dekadę szybkiego marszu – mówił Jarosław Gowin.


Nowa strategia dotycząca nauki opiera się na trzech filarach:

Filar I

- Po pierwsze, systemowe zmiany w szkolnictwie wyższym. Potrzebna jest nowa ustawa. Po drugie, musimy zbudować prawdziwe twórcze partnerstwo między nauką a biznesem. Po trzeci, nauka nie może zamykać się w wieży z kości słoniowej. Nauka jest dla każdego z nas – musi wyjść spoza murów uniwersytetów. Od 1 października będzie już zdecydowanie mniej biurokracji. Ustawa wchodzi już w życie. Ograniczenie biurokracji to tylko oczyszczenie przedpola. Potrzebne są systemowe zmiany. Chcę je ogłosić na kongresie nauki polskiej, który będzie we wrześniu przyszłego roku. Mamy rok na przygotowanie systemowych zmian i dyskusji o nowej ustawie o szkolnictwie wyższym, nowej konstytucji dla nauki. Od początku października rozpocznie się szeroka oddolna debata [w nauce]. Mam nadzieję, że doprowadzi ona [też] do powstania nowego typu uczelni – uczelni badawczych, które nie będą nastawione na masowe kształcenie – oznajmił Gowin.

Plan zakłada m.in. powołanie Narodowej Agencji Współpracy Akademickiej. Zgodnie założeniami miałaby ona realizować m.in. strategię programu stypendialnego, będzie też realizować akcję powrotów polskich naukowców z uczelni na całym świecie.

Filar II
Innowacje dla gospodarki. Już w przyszłym tygodniu pod obrady Sejmu trafi ustawa o innowacyjności.

- Liczymy na to, że wejdzie w życie od 1 stycznia 2017. To będzie pierwsza rzetelna zachęta do współpracy między nauką a biznesem. Powołujemy dwa instrumenty finansowe, które będą transferować pieniądze do startupów dla biznesu. Wkrótce przedstawimy ustawę, która powoła Narodowy Instytut Technologiczny. Plan Odpowiedzialnego Rozwoju musi mieć swoje zaplecze badawcze – mówił Gowin


Filar III
Wyjście nauki poza uczelnię. Wszelkiego rodzaju wsparcie dla Uniwersytetów Trzeciego Wieku oraz utworzenie Uniwersytetu Młodego Odkrywcy i inwestycja w nauko-busy, które miałyby na celu promocję nauki na terenie całego kraju.

 



Źródło: niezalezna.pl,nauka.gov.pl,300polityka.pl

#Jarosław Gowin #Ministerstwo Nauki #Uniwersytet #nauka

rz