Blisko 400 osób wyruszyło z Białegostoku w Ekumenicznej Pieszej Pielgrzymce Wilna. Zainaugurowała ją uroczysta msza święta, której przewodniczył abp Edward Ozorowski. Hasłem tegorocznej pielgrzymki są słowa „Miłosierni bądźcie”. Grupie pątników towarzyszą relikwie bł. ks. Michała Sopoćki, które pozostaną w Jaszunach na Litwie.
Metropolita Białostocki, błogosławiąc pielgrzymów, podkreślił, że „wraz z Białymstokiem do Matki Miłosierdzia pielgrzymuje cała Polska”.
- Dla Archidiecezji Białostockiej jest to pierwsza najważniejsza pielgrzymka. W naszym regionie zawsze najpierw pielgrzymowano do Wilna, do Matki Miłosierdzia, a dopiero później do Królowej Polski, do Częstochowy. Pielgrzymka ta, mając tak głęboko zapuszczone w tradycji korzenie, wciąż wydaje obfite owoce. Rzeczą znamienną jest, że z Białegostoku wraz z wiernymi naszej archidiecezji pielgrzymują pątnicy z całej Polski i nawet z za granicy - mówił arcybiskup.
Ks. Łukasz Żuk, kierownik pielgrzymki, podkreślił, że wielu pielgrzymów przybyło do Białegostoku już wczoraj.
Przygotowaliśmy dla nich specjalny punkt informacyjny na dworcu PKP. Ponad 140 osób znalazło nocleg w domach białostoczan, i dzisiaj wspólnie z wiernymi naszej archidiecezji wyruszają do Matki Bożej
- mówił.
Od lat nie możemy mówić, że jest to tylko białostocka pielgrzymka, gdyż z roku na rok przybywa pątników z różnych stron Polski. Nosi ona nazwę ekumenicznej, dlatego, że przemierza trzy kraje, ale także, że na trasie goszczą nas ludzie różnych wyznań, katolicy i prawosławni, dzieląc się z nami dosłownie wszystkim co mają
– dodał.
Wśród pątników są wierni z Polski i innych krajów. W tym roku na pielgrzymkę wyruszają goście z m.in. z Warszawy, Wrocławia, Gdańska, Przeworska, Dębicy, Jastrzębiej Góry, Zakopanego, Lublina, Olsztyna, Łodzi, Poznania, z Włoch i Czech, ale także pielgrzymi innych wyznań. Dziś z Białegostoku wyruszyła grupa 381 osób. Po przekroczeniu granicy, dołączy do nich blisko 100-osobowa grupa pielgrzymów z Grodna.
Pątnikom towarzyszy w drodze 8 kapłanów, 6 kleryków i 15 sióstr zakonnych. Dwa etapy pielgrzymki prowadzą przez Polskę, cztery dni pielgrzymi idą przez Białoruś i trzy przez Litwę. Najkrótszy etap pielgrzymki wynosi 21 km i obejmuje trasę z Kuźnicy Białostockiej do Grodna, najdłuższy odcinek - 44 km - pokonają pielgrzymi na Białorusi, idąc z Nowego Dworu do Radunia. Tradycją ubiegłych lat, pątnicy nawiedzą wszystkie kościoły i cerkwie znajdujące się na szlaku ich pielgrzymowania.
Po dziewięciu dniach wędrówki i pokonaniu blisko 300 kilometrów 24 sierpnia po południu pielgrzymi dotrą do Ostrej Bramy, gdzie uroczystą mszę św. dla pielgrzymów odprawi Bp Henryk Ciereszko. Oficjalnie pielgrzymka zakończy się 25 sierpnia mszą św. w katedrze wileńskiej.
Patronem medialnym pielgrzymki jest portal niezalezna.pl.
Źródło: archibial.pl
#Matka Boska Ostrobramska #Wilno #Białystok #pielgrzymka
Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
pb