- Obywatele muszą czuć się bezpiecznie w swoim państwie i muszą wiedzieć, że państwo będzie zawsze stało po ich stronie - stwierdziła Beata Szydło na poniedziałkowej konferencji prasowej w Kancelarii Premiera. Dodała, że komornicy powinni rozwiązywać problemy, a nie być tymi, którzy doprowadzają do nieszczęść ludzkich.
Szefowa rządu podkreśliła, że zobowiązała ministra Zbigniewa Ziobro do przygotowania zmian w przepisach o komornikach, czego efektem jest właśnie projekt ustawy.
- poinformowała Beata Szydło.Jak najszybciej chcemy wprowadzić nowe przepisy w życie
Reklama
- mówił Zbigniew Ziobro, odwołując się do licznych nieprawidłowości i przykładów zachowań komorników, które niejednokrotnie bulwersowały opinię publiczną.To odpowiedź na ogromne społeczne oczekiwanie od lat formułowane przez Polaków
Minister zapowiedział, iż zgodnie z nowelizacją, komornik, którego działania wywołają uzasadniony protest, zostanie natychmiast zawieszony. Ważną zmianą zawartą w projekcie, jest także zobligowanie komorników do tego, by osobom, wobec których wykonują swoje czynności wręczali formularze odwołania od swoich decyzji.
Zgodnie z projektem, nadzór nad komornikami zostanie powierzony także sądom rejonowym, które na miejscu, bez konieczności odwoływania się do Ministra Sprawiedliwości, będą miały obowiązek – w przypadku uzasadnionych skarg – wszczęcia postępowania dyscyplinarnego. Jeśli sędzia tego zaniecha, sam narazi się na dyscyplinarne konsekwencje. Minister przypomniał, że sądy, na mocy obowiązujących przepisów, już dziś zobligowane są do usuwania uchybień popełnionych przez komornika.
Projekt nowej ustawy wprowadza zasadę, że komornicy mają działać osobiście i osobiście ponosić konsekwencje za swoje działania. Komornikami będą mogli być jedynie prawnicy. Pozostali będą musieli uzupełnić wykształcenie (w ciągu siedmiu lat od 1 stycznia roku następującego po dniu wejścia w życie ustawy), albo odejść z zawodu.
Zapis dzisiejszej konferencji prasowej: