– Obowiązkiem nas wszystkich jest zachowanie pamięci o bohaterach. Tym pomnikiem pokazujemy, że pamięć o nich jest ciągle żywa. Po raz kolejny z Głogowa płynie pozytywny sygnał dla całej Polski, w jaki sposób mówić o bohaterach, jak pięknie oddawać im honory – powiedział prof. Krzysztof Szwagrzyk. O potrzebie godnej pamięci wobec bohaterów mówił Tadeusz Płużański, prezes Fundacji Łączka, Henryk Kończykowski żołnierz batalionu Zośka w liście napisał o ciągłości pokoleniowej z głogowską młodzieżą. Odsłonięcia pomnika dokonali: płk. Tadeusz Bieńkowicz ps. „Rączy”, Henryk Atemborski ps. „Pancerny”, Franciszek Kamiński, przedstawiciel głogowskiej „Solidarności”, oraz Zdzisław Ściernicki ps. „Lis”, działacz głogowskiego podziemia antykomunistycznego, a monument poświęcili proboszczowie lokalnych parafii.
Pomnik powstał w miejscu, w którym jeszcze do niedawna stał kamień poświęcony funkcjonariuszom MO i SB, na którym widniał napis „Utrwalaczom Władzy Ludowej”. - Jesteśmy dumni, że dzięki nam, dzisiejsze młode pokolenie, będzie wreszcie kojarzyło to miejsce w Głogowie z czymś naprawdę godnym - podsumowuje Marciszak. Pomnik znajduje się na skwerze przy ul. Bolesława Krzywoustego.
W uroczystości wzięli udział przedstawiciele lokalnych, władz, instytucji i stowarzyszeń, głogowscy kapłani, uczniowie, kombatanci, mieszkańcy miasta i miłośnicy historii, m.in. Grupa Historyczna Zgrupowanie „Radosław” z Warszawy, Związek Oficerów Rezerwy RP im. Marszałka Józefa Piłsudskiego z Poznania, Stowarzyszenie Miłośników Historii Wojskowości przy Lubuskim Muzeum Wojskowym, Związek Strzelecki „Strzelec” JS OSW 4047 Wschowa, Leszczyńscy Patrioci oraz Stowarzyszenie „Odra–Niemen” z
Wrocławia.





