Państwowa Komisja Wyborcza podała, że w ww. czasie niedopuszczalne jest:
- informowanie o frekwencji w trakcie głosowania;
- zachęcanie lub zniechęcanie do wzięcia udziału w głosowaniu;
- informowanie o genezie referendum, w tym dyskusja nad jednomandatowymi okręgami wyborczymi;
- komentowanie oraz wydawanie ocen dotyczących liczby osób, które wzięły udział w głosowaniu, gdyż może to zostać uznane za zachęcanie lub zniechęcanie do udziału w referendum;
- prezentowanie wypowiedzi, w tym archiwalnych, osób opowiadających się za udziałem w referendum lub nawołujących do niebrania udziału w referendum.
PKW jednocześnie przypomina, że naruszenie zakazu prowadzenia agitacji referendalnej w okresie ciszy referendalnej stanowi wykroczenie, a naruszenie zakazu podawania do publicznej wiadomości wyników badań (sondaży) opinii publicznej dotyczących przewidywanych zachowań głosujących w referendum i przewidywanych wyników referendum – występek.
W okresie tzw. ciszy referendalnej dopuszczalne jest:
- informowanie o liczbie osób, która musi wziąć udział w referendum, aby było ono ważne;
- informowanie o przebiegu głosowania, w tym o przypadkach naruszenia tzw. ciszy referendalnej;
- informowanie o treści pytań referendalnych (bez dodatkowego komentarza);
- prezentowanie zdjęć lokali referendalnych (bez dodatkowego komentarza);
- prezentowanie osób biorących udział w głosowaniu, w tym osób bezpośrednio zaangażowanych w kampanię referendalną (bez dodatkowego komentarza).
W związku z referendum PKW apeluje również do podmiotów związanych z partiami politycznymi i innymi środowiskami, które utworzyły komitety wyborcze w wyborach parlamentarnych 25 października 2015 r.:
„W imię zachowania jasnych reguł kampanii wyborczej i dobrze pojętej kultury politycznej PKW zwraca się do wszystkich komitetów wyborczych utworzonych w związku z wyborami do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, aby zrezygnowały z prowadzenia kampanii wyborczej w tych wyborach od godziny 24.00 dnia 4 września 2015 r. do godziny 22.00 dnia 6 września 2015 r., w szczególności w postaci rozpowszechniania audycji wyborczych w programach publicznych i niepublicznych nadawców radiowych i telewizyjnych”.