Wyszukiwanie

Wpisz co najmniej 3 znaki i wciśnij lupę
Polska

Miller wstrzymuje ekshumację?

Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie wzywa wojewodę małopolskiego Jerzego Millera, aby „po trzech latach niczym nieusprawiedliwionej zwłoki” dokonać jak najs

Autor:

Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie wzywa wojewodę małopolskiego Jerzego Millera, aby „po trzech latach niczym nieusprawiedliwionej zwłoki” dokonać jak najszybszego przeniesienia szczątków żołnierzy sowieckich ze zbiorowego grobu przy alei Wolności w Nowym Sączu na pobliski cmentarz komunalny.

Okazuje się, że w piśmie Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa z dnia 25 września 2012 roku wyraźnie wskazana została konieczności dokonania tej ekshumacji i przeniesienia szczątków sześciu żołnierzy Armii Czerwonej do kwatery żołnierzy sowieckich na cmentarzu przy ulicy Rejtana. Co ciekawe, obietnicę dokonania ekshumacji Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych otrzymało 11 grudnia 2012 roku na wspólnej konferencji prasowej Jerzego Millera, Sekretarza Rady Ochrony Pamięci i Męczeństwa profesora Andrzeja Kunerta oraz prezydenta Nowego Sącza Ryszarda Nowaka. Do dziś jednak żadnej ekshumacji nie przeprowadzono.

- Jesteśmy zwodzeni kolejnymi terminami, niedotrzymywanymi od kilku lat. Porozumienie oczekuje od Pana honorowego zachowania, to jest wykonania publicznie podjętego zobowiązania. W piśmie z 12 września 2014 roku pisze Pan, że ze zdecydowanym sprzeciwem wystąpiła w tej materii strona rosyjska. Informujemy więc Szanownego Pana, że ten sprzeciw Federacji Rosyjskiej nie ma żadnej mocy prawnej w Polsce. (...) Nie rozumiemy więc dlaczego do tej pory nie zrealizował Pan swojego przyrzeczenia, zwłaszcza że  zgodnie z  Ustawą z 28 marca 1933 roku o grobach i cmentarzach wojennych (Dz. U. z 30 maja 1933 roku) zadaniem i obowiązkiem władz państwowych - które reprezentuje w terenie wojewoda - w zakresie porządkowania cmentarzy wojennych jest przeniesienie tego grobu na położony w pobliżu cmentarz komunalny, na którym znajdują się kwatery wojenne. Chyba nie uważa Pan, że ma oczekiwać na polecenia i zezwolenia z  Rosji, bo umowa rządowa tego nie przewiduje – napisali w liście do Jerzego Millera Sekretarz POKiN Edward Wilhelm Jankowski oraz Przewodniczący POKiN dr Jerzy Bukowski.

Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych wykazuje jednocześnie, że nie istnieje żadna przeszkoda, aby przenieść mogiłę czerwonoarmistów z centrum Nowego Sącza na cmentarz komunalny. W umowie między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Federacji Rosyjskiej o grobach i miejscach pamięci ofiar wojen i represji podpisanej w Krakowie 22 lutego 1994 roku jasno stwierdzone jest w artykule 5.  punkcie 1., że to strona, na której terytorium znajduje się grób, może podjąć samodzielnie decyzję o zmianie jego miejsca. Jedynym wymogiem formalno-prawnym, jest zawiadomienie właściwych władz drugiej strony, a ten warunek został spełniony już w 2013 roku.

Autor:

Źródło: niezalezna.pl,POKiN

Wesprzyj niezależne media

Ten materiał powstał dzięki wsparciu Czytelników. Pomóż nam pisać dalej