Sąd przedłużając areszt, przychylił się do wniosków łódzkiej prokuratury apelacyjnej, która prowadzi śledztwo ws. zabójstwa b. szefa policji.
Areszt dla obu podejrzanych został przedłużony do 23 stycznia przyszłego roku - powiedział rzecznik PA w Łodzi Jarosław Szubert. Postanowienie jest nieprawomocne. Podejrzani mogą wnieść na nie zażalenie. Obu grozi dożywocie.
Szubert powiedział, że prokurator generalny - na wniosek łódzkich śledczych - postanowił o przedłużeniu śledztwa w tej sprawie do 30 kwietnia przyszłego roku.
Gen. Marek Papała, były komendant główny policji, został zastrzelony w Warszawie 25 czerwca 1998 r. w samochodzie przed blokiem, w którym mieszkał. W toku śledztwa rozpatrywano 11 wersji. Sprawę prowadziła Prokuratura Apelacyjna w Warszawie. W 2009 r. jej śledczy skierowali do sądu akt oskarżenia przeciwko Andrzejowi Z. „Słowikowi” i Ryszardowi Boguckiemu zarzucając im. m.in. nakłanianie do tego mordu. Pod koniec lipca tego roku warszawski sąd uniewinnił Boguckiego i „Słowika” od zarzutów nakłaniania do zabójstwa generała. Sąd krytycznie ocenił wiele działań organów ścigania w sprawie, a dowody uznał za „kruche”.
Zanim jednak to się stało, w 2009 r. warszawskiej prokuraturze odebrano resztę wątków sprawy i śledztwo przeniesiono do Łodzi. Prowadzi je specjalny zespół prokuratorów i policyjna grupa śledcza, do której wchodzą funkcjonariusze biura kryminalnego, CBŚ i biura wywiadu kryminalnego KGP.
Równolegle z głównym śledztwem ws. zabójstwa gen. Papały łódzka PA prowadzi śledztwo dotyczące utrudniania tego postępowania. Jego celem jest ustalenie, czy w okresie od 25 czerwca 1998 r. do 2009 r. doszło do nieprawidłowości mogących nosić znamiona utrudniania śledztwa, a jeżeli tak, to kto jest odpowiedzialny za ewentualnie stwierdzone uchybienia. Nikomu na razie nie przedstawiono zarzutów.