Dziś odbędą się uroczystości związane z 43. rocznicą podpisania Porozumień Sierpniowych. Specjalne wydarzenia organizuje NSZZ "Solidarność" i gdański oddział IPN.
30 sierpnia 1980 r. podpisano Porozumienia Szczecińskie, kończące sierpniowe strajki 1980 r. na Pomorzu Zachodnim. Było to pierwsze z porozumień zawartych pomiędzy strajkującymi robotnikami a rządem PRL. Kolejne podpisano następnego dnia w Gdańsku.
Porozumienia Sierpniowe doprowadziły do powstania NSZZ "Solidarność" - pierwszej w krajach komunistycznych, niezależnej od władz, legalnej organizacji związkowej - i stały się początkiem przemian z 1989 r. - obalenia komunizmu i wyjścia z systemu jałtańskiego.
Pierwsze strajki latem 1980 r. były reakcją na podwyżki cen mięsa i wędlin, wprowadzone przez ówczesną ekipę Edwarda Gierka. W połowie sierpnia 1980 r. zaczęły się strajki na Wybrzeżu.
Instytut Pamięci Narodowej w czwartek organizuje m.in. uroczystość wręczenia Krzyży Wolności i Solidarności. W historycznej Sali BHP odznaczenia w imieniu Prezydenta RP wręczy prezes IPN dr Karol Nawrocki. Wyróżnione zostaną 22 osoby (w tym trzy pośmiertnie).
O godzinie 12 w Sali BHP nastąpi otwarcie wystawy "Znaczki Poczty Polskiej i poczty podziemnej w hołdzie św. Janowi Pawłowi II w rocznicę Sierpnia '80".
W ramach obchodów odbędzie się również spotkanie Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ "Solidarność" połączone z wręczeniem uczniom stypendiów ufundowanych przez ten związek zawodowy. Po spotkaniu przedstawiciele NSZZ "S" złożą kwiaty przed historyczną bramą nr 2 Stoczni Gdańskiej. Później odbędzie się uroczysta msza św. w bazylice pw. św. Brygidy.