Dziś mija 27 lat od obalenia rządu śp. Jana Olszewskiego, który został wyłoniony po pierwszych całkowicie wolnych wyborach. Przerażone zbliżającą się lustracją elity III RP postanowiły przeprowadzić nocny przewrót parlamentarny, po którym stanowisko premiera objął Waldemar Pawlak. – To była noc długich noży politycznych – mówi „Codziennej” europoseł PiS Ryszard Czarnecki.
Dwadzieścia siedem lat temu, w nocy z 4 na 5 czerwca 1992 r., Sejm odwołał rząd premiera Jana Olszewskiego. Wydarzenie utrwaliło się w pamięci społecznej jako nocna zmiana. Jedną z przyczyn tego wydarzenia było wykonanie sejmowej uchwały lustracyjnej przez ministra spraw wewnętrznych Antoniego Macierewicza.
Szef MSW przesłał do parlamentu listę ponad 60 osób, których nazwiska figurowały w archiwach jako tajnych współpracowników Służby Bezpieczeństwa. Wśród nich był m.in. ówczesny prezydent Lech Wałęsa. Krótko przed północą, przed decydującym głosowaniem, premier Jan Olszewski wygłosił przemówienie, w którym zadał dramatyczne pytanie: „Czyja będzie Polska?”
– To była noc długich noży politycznych, noc zdrady – stwierdza w rozmowie z „Codzienną” europoseł Czarnecki. Podobnego zdania jest również poseł klubu Kukiz’15 Tomasz Rzymkowski.
4 czerwca to data wyjątkowo symboliczna, ponieważ wielu kojarzy się ona również z rokiem 1989, kiedy odbyły się pierwsze, częściowo wolne wybory parlamentarne po II wojnie światowej. Wolne tylko częściowo, bo w rzeczywistości miały również ratować listę krajową i kandydatów PZPR. Przeprowadzone zostały na zasadach uzgodnionych podczas obrad Okrągłego Stołu z częścią wybranej opozycji. Zdaniem wielu historyków był to tylko symboliczny krok w kierunku odzyskania przez Polskę wolności.
– Nie możemy mówić o 4 czerwca 1989 r. jako przełomowej dacie. To była wolność na 35 proc. To nie miało nic wspólnego z demokracją i praworządnością. Zmieniona została ordynacja wyborcza. To było nie do pomyślenia i cieszę się, że partia rządząca zdaje sobie dzisiaj z tego sprawę. Ponadto ta symbolika 4 czerwca jest zaskakująca. W 1991 r. odbyły się pierwsze całkowicie wolne wybory, a już rok później właśnie tego dnia demokratycznie wybrany rząd Jana Olszewskiego został obalony
– tłumaczy nam poseł Rzymkowski.
Przypomnijmy, że wczoraj „Codzienna” informowała o odsłonięciu kamienia węgielnego pod pomnik śp. Jana Olszewskiego. Ceremonia będzie miała miejsce dzisiaj o godz. 15 przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów.
Jak mówił nam wczoraj Bartosz Kownacki, poseł PiS, sekretarz Komitetu Honorowego, zaproszeni są wszyscy, którzy chcą uhonorować i oddać hołd śp. premierowi Olszewskiemu. Przewodniczącym Komitetu Honorowego budowy pomnika jest Antoni Macierewicz, minister spraw wewnętrznych w rządzie Jana Olszewskiego.
Tekst ukazał się w dzisiejszej "Gazecie Polskiej Codziennie"
Serdecznie polecamy wtorkowe wydanie „Codziennej”.
— GP Codziennie (@GPCodziennie) 3 czerwca 2019
Więcej na https://t.co/Fx6U5KwA8S #gpc pic.twitter.com/JbYkzcsiOF