Raciborszczyzna szczególnie została dotknięta żywiołem, który nie oszczędził niemal żadnej miejscowości w regionie. W tamtym regionie znajduje się zbiornik retencyjny Racibórz Dolny - to najnowocześniejszy tego typu obiekt w kraju. W weekend podjęto decyzję o jego uruchomieniu.
Od porannych godzin w niedzielę zbiornik przyjmuje wezbrane wody rzeki Odry. - Opuszczamy zasuwy budowli przelewowo-spustowej. Chronimy Kędzierzyn-Koźle, Opole, Wrocław i mniejsze miejscowości. Czuwamy nad przebiegiem operacji - poinformowała nad ranem Linda Hoffman z Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach.
Zbiornik Racibórz Dolny w niedzielę #RacibórzDolny pic.twitter.com/gLQ9qUXDiE
— Dorota Niecko (@DorotaNiecko) September 15, 2024
- Niezmiennie razem z tym obiektem pracuje Polder Buków, również przyjmując nadmiar wód (w części niesterowalnej i sterowalnej). Wszystkie zbiorniki wielofunkcyjne w zarządzie RZGW w Gliwicach są w pełni sprawne i pracują prawidłowo, urządzenia upustowe i inne sterowalne mechanizmy są czynne i podejmują pracę. W zbiorniku Krzanowice działa przelew boczny z uwagi na poziom wód - przekazała rzeczniczka.
Zbiornik retencyjny na Odrze ma za zadanie niwelować falę wezbraniową.
💬- Zbiornik Racibórz Dolny rozpoczął dziś pracę operacyjną. Ma całkowitą pojemność 185 milionów metrów sześciennych i ma jeszcze możliwość przyjęcia dużej ilości wody. Na razie wypełnione jest 15 milionów. Dlatego patrzymy z optymizmem w przyszłość. Od tego zbiornika zależy… pic.twitter.com/e6nTVzyoZt
— Ministerstwo Infrastruktury (@MI_GOV_PL) September 15, 2024
Budowę suchego zbiornika w Raciborzu ukończono na przełomie maja i czerwca 2020 r. Zajmuje powierzchnię 26 km kw., a jego projektowa pojemność wynosi 185 mln m sześc. Długość zapór zbiornika wynosi ponad 20 km. Koszt inwestycji dofinansowanej ze środków Unii Europejskiej, Banku Światowego, Banku Rozwoju Rady Europy oraz budżetu Państwa wyniósł ok. 2 mld zł.
Zbiornik po raz pierwszy piętrzył wodę już w październiku 2020 r. Ze zbiornikiem Racibórz współpracuje położony powyżej polder Buków, którego pojemność powodziowa wynosi 57 mln m sześć. W części niesterowalnej rozpoczął on spiętrzanie wody w sobotę.