Wyszukiwanie

Wpisz co najmniej 3 znaki i wciśnij lupę
Reklama
Polska

22 km zapory, przyjmie 185 mln m3 wody. Zbiornik Racibórz Dolny "tnie falę" i chroni miliony mieszkańców

Pomimo ogromu tragedii w południowej części Polski, przed zalaniem m.in. Opola i Wrocławia zabezpiecza zbiornik retencyjny Racibórz Dolny. W niedzielny wczesny poranek, Wody Polskie uruchomiły zbiornik. Założono wypełnienie go 166 milionami metrów sześciennymi wody. Zapora chroni przed powodzią 2,5 mln mieszkańców.

Autor: am

Raciborszczyzna szczególnie została dotknięta żywiołem, który nie oszczędził niemal żadnej miejscowości w regionie. W tamtym regionie znajduje się zbiornik retencyjny Racibórz Dolny - to najnowocześniejszy tego typu obiekt w kraju. W weekend podjęto decyzję o jego uruchomieniu.

Reklama

Od porannych godzin w niedzielę zbiornik przyjmuje wezbrane wody rzeki Odry. - Opuszczamy zasuwy budowli przelewowo-spustowej. Chronimy Kędzierzyn-Koźle, Opole, Wrocław i mniejsze miejscowości. Czuwamy nad przebiegiem operacji - poinformowała nad ranem Linda Hoffman z Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach.

- Niezmiennie razem z tym obiektem pracuje Polder Buków, również przyjmując nadmiar wód (w części niesterowalnej i sterowalnej). Wszystkie zbiorniki wielofunkcyjne w zarządzie RZGW w Gliwicach są w pełni sprawne i pracują prawidłowo, urządzenia upustowe i inne sterowalne mechanizmy są czynne i podejmują pracę. W zbiorniku Krzanowice działa przelew boczny z uwagi na poziom wód - przekazała rzeczniczka.

Zbiornik retencyjny na Odrze ma za zadanie niwelować falę wezbraniową.

Budowę suchego zbiornika w Raciborzu ukończono na przełomie maja i czerwca 2020 r. Zajmuje powierzchnię 26 km kw., a jego projektowa pojemność wynosi 185 mln m sześc. Długość zapór zbiornika wynosi ponad 20 km. Koszt inwestycji dofinansowanej ze środków Unii Europejskiej, Banku Światowego, Banku Rozwoju Rady Europy oraz budżetu Państwa wyniósł ok. 2 mld zł.

Zbiornik po raz pierwszy piętrzył wodę już w październiku 2020 r. Ze zbiornikiem Racibórz współpracuje położony powyżej polder Buków, którego pojemność powodziowa wynosi 57 mln m sześć. W części niesterowalnej rozpoczął on spiętrzanie wody w sobotę.

Autor: am

Źródło: niezalezna.pl
Reklama