Uroczystą mszą św. pod przewodnictwem biskupa ełckiego ks. Jerzego Mazura SVD rozpoczęła się 27. Międzynarodowa Piesza Pielgrzymka z Suwałk do Ostrej Bramy. W tym roku pątnicy pielgrzymują pod hasłem „Idźcie i głoście”, które związane jest z programem duszpasterskim Kościoła w Polec na rok 2017.
Organizacją pielgrzymki od początku jest istnienia zajmują się salezjanie inspektorii warszawskiej. Aktualnie głównym przewodnikiem, od dziewięciu już lat, jest ks. Tomasz Pełszyk SDB. Uczestnicy tych wyjątkowych rekolekcji w drodze są podzieleni na siedem grup: trzy animują salezjanie, dwie pallotyni, jedną sercanie i jedną kapłani z diecezji ełckiej.
Suwalska pielgrzymka po raz pierwszy wyruszyła na pątniczy szlak ku Ostrej Bramie w 1991 roku po odzyskaniu przez Litwę niepodległości. Miała ona stać dziękczynieniem za wolność narodów Europu Środkowo Wschodniej i upadek reżimów komunistycznych w tej części świata. Kult Matki Ostrobramskiej od stuleci rozwijał się nie tylko wśród Polaków, ale także Litwinów, Łotyszy, Białorusinów i Ukraińców. W kolejnych latach pielgrzymka stawała się coraz bardziej popularna i w szczytowych momentach uczestniczyło w niej po 2 tys. pątników. Dzisiaj z Suwałk na szlak wyruszyło pod 700 pielgrzymów. Oprócz Polaków biorą w niej udział grupa Ukraińców z diecezji żytomierskiej, młodzież z Rosji, pojedyncze osoby z Czech, Niemiec i Francji.
W pierwszym dniu pielgrzymi przeszli z Suwałk do Krasnopola, pokonując 24 kilometry. Przez pierwsze dwa etapy gościem specjalnym we wszystkich grupach był bp. Jerzy Mazur, który wygłaszał konferencje o nowej ewangelizacji i misyjności Kościoła, prezentował także diecezję ełcką, zapraszając do odwiedzania w ciągu roku jej miejsc pielgrzymkowych.
Jutro z Krasnopola pielgrzymi wyruszą do Sejn i dalej do Berżnik. Będzie to ostatni nocleg w Polsce. Pielgrzymka do Wilna jest okazją nie tylko okazją do przeżycia rekolekcji w drodze, ale również refleksji nad historią ojczystą i polskim patriotyzmem. Tak będzie już jutro, kiedy
mijać będziemy pomniki i groby powstańców sejneńskich, czy też uczestników bitwy pod Berżnikami w czasie wojny polsko-bolszewickiej.
A naszych czytelników informujemy, że codziennie na niezależnej.pl ukazywać się będzie relacja z naszego pielgrzymowania. Do Wilna niesiemy również wasze intencje i sprawy naszej ukochanej ojczyzny.
Źródło: niezalezna.pl
#pielgrzymka
Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
ks. Jarosław Wąsowicz SDB