10 wtop „czystej wody”, czyli rok z nielegalną TVP » Czytaj więcej w GP!

Zielone światło KE na inwestycję Intela w Polsce. Morawiecki: Żeby nie było tak różowo, powiedzmy jasno...

Dobrze, że choć jedna z ważnych inwestycji strategicznych nie została zamieciona pod dywan tylko dlatego, że inicjował ją poprzedni, pisowski rząd - stwierdził były premier Mateusz Morawiecki, odnosząc się do piątkowych informacji na temat inwestycji Intela w Polsce. Wskazał jednak, że choć ten fakt cieszy, to o wiele więcej przedsięwzięć stoi pod znakiem zapytania.

Mateusz Morawiecki
Mateusz Morawiecki
Zbyszek Kaczmarek - Gazeta Polska

Komisja Europejska poinformowała w piątek Polskę, że jest zielone światło dla notyfikacji pomocy publicznej dla firmy Intel - powiedział minister cyfryzacji, Krzysztof Gawkowski. Wartość planowanej pomocy publicznej rozłożonej na lata 2024 – 2026 to ponad 7,4 mld zł.

Inwestycja Intela w Polsce była jednym z najważniejszych przedsięwzięć premiera Mateusza Morawieckiego. Wiceprezes PiS skomentował działania obecnego rządu w mediach społecznościowych.

"Dobrze, że choć jedna z ważnych inwestycji strategicznych nie została zamieciona pod dywan tylko dlatego, że inicjował ją poprzedni, pisowski rząd (choć parę miesięcy temu były takie obawy). Bo przecież informacje o planach inwestycyjnych Intel Corporation w Zakład Integracji i Testowania Półprzewodników w Miękini pod Wrocławiem pojawiły się jeszcze w 2023 roku"

– ocenił.

Przypomniał, że te działania to bardzo ważny element więzi transatlantyckich. - Gospodarka i rozwój nowych technologii miały stanowić fundament, na którym budowalibyśmy dobre relacje z kluczowym partnerem, jakim dla Polski są Stany Zjednoczone. To była i dalej jest słuszna strategia - dodał.

"Zdziwienie? Szok? Mateusz Morawiecki chwali poczynania obecnego rządu! Już widzę te nagłówki w mediach. Ale żeby nie było tak różowo, powiedzmy jasno - fakt, że jedna inwestycja nie została zatrzymana, nie zmienia zupełnie obrazu poczynań władzy w kluczowych tematach rozwojowych"

– podkreślił.

I dalej: "Co z Centralnym Portem Komunikacyjnym? Co z energią atomową? Te pytania wciąż pozostają otwarte. Podobnie jak to, jak dokładnie zostanie dalej poprowadzona współpraca z Intelem i jaka będzie ostateczna skala inwestycji. A im większa, tym lepiej dla Polski".

Intel z siedzibą w miejscowości Santa Clara w kalifornijskiej Dolinie Krzemowej w USA to założony w 1968 roku koncern z branży nowych technologii, będący jednym z największych producentów półprzewodników na świecie. Amerykańska firma, notowana na giełdzie NASDAQ, wytwarza m.in. procesory do komputerów osobistych, a także rozwiązania informatyczne i sprzętowe na potrzeby centrów danych, sztucznej inteligencji oraz pojazdów autonomicznych.

 

 



Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Mateusz Morawiecki #Intel #Komisja Europejska