Dobrze, że choć jedna z ważnych inwestycji strategicznych nie została zamieciona pod dywan tylko dlatego, że inicjował ją poprzedni, pisowski rząd - stwierdził były premier Mateusz Morawiecki, odnosząc się do piątkowych informacji na temat inwestycji Intela w Polsce. Wskazał jednak, że choć ten fakt cieszy, to o wiele więcej przedsięwzięć stoi pod znakiem zapytania.
Komisja Europejska poinformowała w piątek Polskę, że jest zielone światło dla notyfikacji pomocy publicznej dla firmy Intel - powiedział minister cyfryzacji, Krzysztof Gawkowski. Wartość planowanej pomocy publicznej rozłożonej na lata 2024 – 2026 to ponad 7,4 mld zł.
Inwestycja Intela w Polsce była jednym z najważniejszych przedsięwzięć premiera Mateusza Morawieckiego. Wiceprezes PiS skomentował działania obecnego rządu w mediach społecznościowych.
"Dobrze, że choć jedna z ważnych inwestycji strategicznych nie została zamieciona pod dywan tylko dlatego, że inicjował ją poprzedni, pisowski rząd (choć parę miesięcy temu były takie obawy). Bo przecież informacje o planach inwestycyjnych Intel Corporation w Zakład Integracji i Testowania Półprzewodników w Miękini pod Wrocławiem pojawiły się jeszcze w 2023 roku"
Przypomniał, że te działania to bardzo ważny element więzi transatlantyckich. - Gospodarka i rozwój nowych technologii miały stanowić fundament, na którym budowalibyśmy dobre relacje z kluczowym partnerem, jakim dla Polski są Stany Zjednoczone. To była i dalej jest słuszna strategia - dodał.
"Zdziwienie? Szok? Mateusz Morawiecki chwali poczynania obecnego rządu! Już widzę te nagłówki w mediach. Ale żeby nie było tak różowo, powiedzmy jasno - fakt, że jedna inwestycja nie została zatrzymana, nie zmienia zupełnie obrazu poczynań władzy w kluczowych tematach rozwojowych"
Minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski poinformowal, że Polska otrzymała "zielone światło" od Komisji Europejskiej na pomoc publiczną na budowę fabryki Intela w naszym kraju. Wartość? Około siedmiu miliardów złotych.
— Mateusz Morawiecki (@MorawieckiM) September 13, 2024
Dobrze, że choć jedna z ważnych inwestycji strategicznych… pic.twitter.com/lq7Fzp7dws
I dalej: "Co z Centralnym Portem Komunikacyjnym? Co z energią atomową? Te pytania wciąż pozostają otwarte. Podobnie jak to, jak dokładnie zostanie dalej poprowadzona współpraca z Intelem i jaka będzie ostateczna skala inwestycji. A im większa, tym lepiej dla Polski".