Wyszukiwanie

Wpisz co najmniej 3 znaki i wciśnij lupę
Reklama
Polityka

Zatwierdzenie polskiego KPO nie w smak europejskim stowarzyszeniom sędziowskim. Do Sądu UE wpłynęło zaskarżenie

Agencja Reuters poinformowała, że europejskie stowarzyszenia sędziowskie skierowały skargę do Sądu Unii Europejskiej na decyzję Rady UE zatwierdzającą polski Krajowy Plan Odbudowy. - Takie działania na nic nie wpływają - komentuje rzecznik rządu Piotr Müller.

mm

W czerwcu Komisja Europejska przyjęła polski KPO. Ta decyzja otworzyła drogę do zatwierdzenia tego dokumentu również przez Radę UE, co było warunkiem wypłaty Polsce środków z Funduszu Odbudowy. Pieniądze jak dotąd nie zostały wypłacone.

Reklama

Cztery europejskie stowarzyszenia – Stowarzyszenie Europejskich Sędziów Administracyjnych (AEAJ), Europejskie Stowarzyszenie Sędziów (EAJ), holenderska fundacja „Sędziowie dla sędziów” i Europejscy Sędziowie dla Demokracji i Wolności(fr. Magistrats Européens pour la Démocratie et les Libertés - MEDEL) zaskarżyły decyzję (Rady – red.) do Sądu UE – podał Reuters w niedzielę wieczorem.

„Niniejszy wniosek ma na celu unieważnienie decyzji Rady […] na tej podstawie, że 'kamienie milowe' w zakresie praworządności […] nie są wystarczające do zapewnienia skutecznej ochrony sądowej i lekceważą wyroki Trybunału Sprawiedliwości UE w tej sprawie”

– napisały organizacje sędziowskie w komunikacie.

"Takie działania na nic nie wpływają"

Rzecznik rządu Piotr Müller, pytany przez Polską Agencję Prasową o informację o tym, że największe europejskie organizacje sędziów skarżą decyzje o polskim KPO, zaznaczył, że "akceptacja KPO to była decyzja Rady Unii Europejskiej, czyli przedstawicieli państw UE, na podstawie rekomendacji Komisji Europejskiej".

"Decyzja pozostaje ważna i takie działania na nic nie wpływają. Krajowy Plan Odbudowy jest zaakceptowany, dzięki czemu w Polsce rozpoczynamy realizację projektów w nim przewidzianych na zasadzie prefinansowania"

- przekazał rzecznik rządu.

Według Müllera, "działania wskazanych organizacji to próba zaskarżenia decyzji Rady UE i KE". "Czyli działanie skarżące instytucje UE, a nie Polskę. Oczywiście nie ma do tego żadnych podstaw" - dodał rzecznik rządu.

Holenderska fundacja „Sędziowie dla sędziów” została utworzona w celu wspierania sędziów za granicą, którzy doświadczyli lub mogą doświadczać problemów podczas wykonywania swojego zawodu. Jej siedziba mieści się w Hadze.

MEDEL to europejskie stowarzyszenie zawodowe sędziów i prokuratorów. Stowarzyszenie założone zostało w 1985 r. i ma siedzibę w Berlinie.

Stowarzyszenie Europejskich Sędziów Administracyjnych (AEAJ) jest organizacją założoną w 2000 roku. W jej skład wchodzą: stowarzyszenia krajowe, reprezentujące sędziów administracyjnych z państw Unii Europejskiej i Rady Europy oraz indywidualni członkowie, będący sędziami administracyjnymi z tych krajów, w których takie stowarzyszenia nie istnieją. Jej siedziba znajduje się w Trewirze w Niemczech.

mm

Reklama