10 wtop „czystej wody”, czyli rok z nielegalną TVP » Czytaj więcej w GP!

Zakon paulinów wybiera nowe władze

Przedstawiciele wszystkich prowincji działającego w 17 krajach zakonu paulinów spotkali się na Jasnej Górze, by wybrać nowe władze i omówić najważniejsze sprawy tego zgromadzenia. Kapituła Generalna Zakonu Paulinów zbiera się raz na sześć lat - podało biuro prasowe Jasnej Góry.

Klasztor Paulinów na Jasnej Górze w Częstochowie
Klasztor Paulinów na Jasnej Górze w Częstochowie
Aw58 / CC BY-SA 3.0 PL (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en)

Paulini - znani m.in. jako gospodarze sanktuarium maryjnego na Jasnej Górze - mają ponad 70 domów zakonnych. Najwięcej - przeszło 20 - w Polsce. Ponadto działają w Niemczech, Anglii, Hiszpanii, Włoszech, Chorwacji, Czechach, Rumunii oraz na Słowacji, Węgrzech, Łotwie, Białorusi i Ukrainie. Prowincje paulińskie są też w Australii i USA, a placówki misyjne w Kamerunie i RPA.

Kapituła Generalna Zakonu Paulinów oprócz charakteru wyborczego ma przede wszystkim głęboki charakter religijny. Jest to też próba przemyślenia aktualnych zadań stojących przed Zakonem i jego dalszą obecnością w Kościele

 - podało w niedzielę biuro prasowe częstochowskiego sanktuarium.

Zwoływana co sześć lat Kapituła Generalna Zakonu Paulinów, której członkowie przybyli w niedzielę na Jasną Górę, to kolegialny organ będący najwyższą władzą w zakonie. W Częstochowie ponad 50 ojców kapitulnych wybierze najwyższego przełożonego, czyli generała zakonu paulinów. Od 2014 r. jest nim o. Arnold Chrapkowski. To 86. generał w historii tego powstałego w XIII wieku zakonu.

Członkami kapituły są m.in. wszyscy dotychczasowi generałowie zakonu, obecni prowincjałowie z USA, Australii i Niemiec oraz quasi-prowincjałowie z Węgier, Chorwacji i Słowacji, przeor Jasnej Góry i zakonnicy wyłonieni we wcześniejszych wyborach. Podczas obrad kapituła omówi realizację posługi paulinów w minionych sześciu latach oraz uchwali obowiązujące wszystkich członków zakonu wytyczne.

Kapituła wyznacza pewne kierunki działania całego zakonu - działania ewangelizacyjnego i działania, które mają sprzyjać życiu klasztornemu. Mają także chronić, byśmy nic z tego, co zostało mam przekazane, nie utracili, ale potrafili to dostosować we właściwy sposób do współczesności

 - powiedział o. Chrapkowski, cytowany przez biuro prasowe Jasnej Góry.

Niedziela była dla członków kapituły tzw. dniem skupienia. Właściwe obrady rozpoczną się w poniedziałek od wyboru przewodniczącego i sekretarza kapituły. Spotkane potrwa do czasu wyboru nowego generała zakonu, w tajnym głosowaniu. Później kapituła wybierze skład nowej Kurii Generalnej, czyli zarząd zakonu, nazywany u paulinów Definitorium Generalnym, a także tzw. prokuratora generalnego przy Stolicy Apostolskiej oraz administratora generalnego zakonu.

Generał zakonu jest wybierany na sześć lat. Można sprawować tę funkcję ponownie, ale nie po raz trzeci z rzędu. Generał musi mieć powyżej 40 lat oraz 10 lat profesji zakonnej. Władza ojca generała rozciąga się na cały zakon - wszystkie prowincje, klasztory i zakonników. Miejscem stałego pobytu paulińskiego zwierzchnika jest główny klasztor zakonu - na Jasnej Górze w Częstochowie.

Kolejnym krokiem po wyborze władz zakonu będą - w ciągu kolejnych trzech miesięcy - nominacje nowych przeorów we wszystkich klasztorach paulinów w Polsce i na świecie - także na Jasnej Górze.

 

 



Źródło: niezalezna.pl, PAP

#paulini #Jasna Góra #wybory #Kapituła Generalna #zakon paulinów

redakcja