W styczniu 2016 r. wprowadzono nowelizację, która obejmowała pragmatykę zawodową urzędników pracujących w administracji rządowej i zakładała, że można zwolnić lub przesunąć na inne stanowiska osoby zatrudnione przez poprzedników.
Nadchodzące wybory parlamentarne są kolejną szansą dla Zjednoczonej Prawicy, żeby w końcu oczyścić urzędy z ludzi, którzy po cichu popierają opozycję i robią wszystko, żeby zaszkodzić rządowi. To ci, którzy czasami od kilkudziesięciu lat robili interesy w układach z lokalną władzą. W wielu miastach, w których od lat rządzą wciąż ci sami ludzie, wytworzyły się kliki, które gwarantowały władzę i pieniądze. To one wygrywały kolejne wybory, bo miały środki na kampanię, sprzyjały im lokalne media, a wyborcy byli zmuszani do oddawania głosów na owych kandydatów groźbą, że w przeciwnym razie utracą pracę.
Dlatego już zaczęto szukać osób, które mają wygrać następne wybory, nie naruszając przy tym istniejącego status quo. Za nimi pójdą pieniądze, media i urzędnicy. Ale mam nadzieję, że ziści się to, co powiedział kiedyś Jarosław Kaczyński: „Nie chcemy, by w wyborach samorządowych kandydowały osoby, które tylko pozornie wyznają ideały naszej partii”.