Zamach antydemokratyczny. Ryszard Kalisz i postkomunistyczna hydra » CZYTAJ TERAZ »

PKW nie była jednogłośna w sprawie sprawozdania finansowego PiS. Jak wyglądało głosowanie?

Członkowie Państwowej Komisji Wyborczej nie byli jednogłośni w najważniejszym głosowaniu dotyczącym uchwały o odrzuceniu sprawozdania finansowego Prawa i Sprawiedliwości. Jak poinformowano, spośród ośmiu członków, pięciu było za odrzuceniem, trzech przeciw, a jeden (przewodniczący Sylwester Marciniak) wstrzymał się od głosu.

Sylwester Marciniak
Sylwester Marciniak
printscreen - Telewizja Republika

Jak poinformowali przedstawiciele PKW, dotacja Prawa i Sprawiedliwości obniżona zostanie o 10 milionów złotych 

Bezpośrednimi konsekwencjami uchwały PKW, stwierdzającej naruszenie finansowania kampanii wyborczej, jest po pierwsze stwierdzenie, że środki finansowe czy równowartość niepieniężnych środków, które komitet zgodnie z uchwałą PKW przyjął, podlega przepadkowi na rzecz Skarbu Państwa. Jest to kwota ponad 3,6 mln złotych 

 - mówił specjalizujący się w finansach partyjnych Krzysztof Lorentz z PKW.

"Kolejną konsekwencją jest obniżenie dotacji podmiotowej, którą otrzyma partia Prawo i Sprawiedliwość w związku z udziałem w wyborach do Sejmu i Senatu. To obniżenie, zgodnie z przepisami ustawy Kodeks wyborczy, następuje o trzykrotność kwoty, która została przyjęta niezgodnie z przepisami Kodeksu wyborczego. Czyli dotyczy to kwoty ponad 10 mln złotych" - dodał. 

Krzysztof Lorentz wyjaśnił, że również przepisy Kodeksu wyborczego przesądzają, że odrzucenie sprawozdania komitetu wyborczego, powoduje obniżenie rocznej subwencji przysługującej partii politycznej o trzykrotność kwoty, która została przyjęta niezgodnie z przepisami Kodeksu wyborczego. "Czyli coroczna subwencja należna partii Prawo i Sprawiedliwość ulega również obniżeniu o kwotę ponad 10 milionów złotych" - stwierdził.

Natomiast kolejną konsekwencją, która nie zależy już od podjętej przez PKW uchwały, jest ewentualność utraty przez partię prawa do subwencji na okres trzech lat, na skutek odrzucenia rocznego sprawozdania finansowego partii politycznej, która to uchwała jeszcze nie została podjęta. To jest ewentualne przyszłe następstwo tego, co dziś postanowiła PKW (…) Ostateczną decyzję w sprawie sprawozdania finansowego partii politycznej PKW podejmie w nieodległym ale jednak przyszłym terminie, bo jeszcze to sprawozdanie roczne partii nie zostało zbadane

- dodał Krzysztof Lorentz.

Prawo i Sprawiedliwość będzie uchwałę PKW zaskarżać. Skarga trafi do Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego.

 



Źródło: niezalezna.pl

#PKW #sprawozdania finansowe #Państwowa Komisja Wyborcza

Mateusz Tomaszewski