Wyszukiwanie

Wpisz co najmniej 3 znaki i wciśnij lupę
Polityka

Wraca sprawa "dwóch wież". Prokuratura wzywa na przesłuchanie Jarosława Kaczyńskiego

Prezes PiS Jarosław Kaczyński został wezwany do Prokuratury Okręgowej w Warszawie na środę na godzinę 10.00 na przesłuchanie w charakterze świadka w sprawie tzw. "dwóch wież" - przekazał we wtorek rzecznik tej prokuratury prok. Piotr Antoni Skiba.

Prok. Skiba przekazał, że w związku z tym śledztwem na przesłuchanie w charakterze świadka wezwany został lider PiS Jarosław Kaczyński. Ma stawić się w siedzibie prokuratury okręgowej w środę o godz. 10.

Sprawa tzw. "dwóch wież" wywołana została publikacjami "Gazety Wyborczej" ze stycznia 2019 r. Opisywały one negocjacje prowadzone między prezesem PiS, Jarosławem Kaczyńskim, a austriackim biznesmenem Geraldem Birgfellnerem odnośnie budowy dwóch wieżowców na działce należącej do spółki "Srebrna" w Warszawie. Transakcja nie doszła jednak do skutku.

Pełnomocnicy Birgfellnera - adwokaci Roman Giertych i Jacek Dubois - złożyli jednak w lutym 2019 r. do prokuratury zawiadomienie m.in. o domniemanym popełnieniu oszustwa, mającym polegać na niewypłaceniu biznesmenowi wynagrodzenia za pracę. Prokuratura wszczęła postępowanie sprawdzające, a 11 października 2019 r. wydała postanowienie o odmowie wszczęcia śledztwa z powodu braku znamion czynu zabronionego.

Sytuacja zmieniła się po przejęciu władzy przez koalicję 13 grudnia. Na początku 2025 r. wszczęto śledztwo ws. "dwóch wież", idąc za rekomendacją zespołu "do zbadania spraw pozostających w zainteresowaniu opinii publicznej ze względu na ich przedmiot oraz charakter, prowadzonych i zakończonych w latach 2016–2023".

"W dniu 7 lutego 2025 r. podjęto decyzję o podjęciu na nowo sprawy zakończonej odmową wszczęcia śledztwa" - poinformowała wówczas Prokuratura Okręgowa w Warszawie.

Śledztwem osobiście zajęła się prok. Ewa Wrzosek, która została chwilę wcześniej delegowana do "okręgu". Informację o tym ujawnił portal Niezalezna.pl.

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Wesprzyj niezależne media

Ten materiał powstał dzięki wsparciu Czytelników. Pomóż nam pisać dalej

AKTUALNE PETYCJE

NAJNOWSZE Polityka