Według najnowszego sondażu CBOS, gdyby teraz odbyły się wybory, to PiS dostałby 44 procent głosów. Powody do zmartwienia ma natomiast partia Grzegorza Schetyny, na którą zagłosowałoby zaledwie 14 proc. respondentów. To najgorszy wynik Platformy Obywatelskiej od 2016 roku. I jeszcze coś. - Eksperyment pod nazwą Nowoczesna zdaje się dobiegać kresu - ocenił w rozmowie z portalem niezalezna.pl politolog, profesor Rafał Chwedoruk.
Na Prawo i Sprawiedliwość chce głosować 44 proc. zdeklarowanych uczestników wyborów parlamentarnych - wynika z sondażu CBOS. Natomiast opozycja - jak już zdążyliśmy się przyzwyczaić - pozostaje daleko w tyle. Na Platformę Obywatelską zagłosowałoby jedynie 14 proc. respondentów. Jeszcze gorszy wynik zanotowała Nowoczesna.
CZYTAJ WIĘCEJ: W najnowszym sondażu PiS nokautuje opozycję. PO z najgorszym wynikiem od 2016 roku!
- Platforma Obywatelska zbiera rezultat tego, że część jej polityków w kluczowych momentach, takich, które przesądzają o zmianach sondaży, radykalizuje przekaz. Doskonale widać tą dychotomię w Parlamencie Europejskim, gdzie nie pierwszy raz klub Platformy podzielił się frakcyjnie, wedle wewnętrznych podziałów. Taka radykalizacja prowadzi do tego, że ta partia coraz bardziej jest skazana tylko na krąg żelaznych wyborców. Do tego dochodzi także ujawnienie się sporów, choćby dotyczących prezydentury w Gdańsku, co może sygnalizować opinii publicznej, że nie wszyscy w Platformie grają do tej samej bramki
- uważa prof. Chwedoruk.
Politolog przewiduje też nieodległy koniec partii Katarzyny Lubnauer.
- Eksperyment pod nazwą Nowoczesna, mimo kryzysu Platformy zdaje się dobiegać kresu i to pewnie dla partii Grzegorza Schetyny, przy słabych notowaniach, jest pewną nadzieją, bo gdzież większość tych wyborców miałaby przepłynąć, jeśli nie do PO - zauważa Rafał Chwedoruk.
Jeśli chodzi o wynik partii rządzącej, to według politologa oznacza on "nienaruszalność statusu Prawa i Sprawiedliwości jako lidera sondaży".
- Nawet jeśli czasem zdarzają się sytuacje drobnych spadków, to one nie naruszają skali przewagi. Pokazuje to, że wiele konfliktów, które poruszają w pewnym stopniu świat polityki i świat mediów, przez obywateli jest odbieranych mniej emocjonalnie, z większym dystansem i nie jako konflikty, które zmieniają dotychczasowy pogląd na politykę - zaznaczył w rozmowie z naszym portalem prof. Chwedoruk.