GaPol: TRUMP wypowiada wojnę cenzurze » CZYTAJ TERAZ »

Ważna debata w PE. Europosłowie PiS ostrzegają przed imperialną Rosją

- Walka Ukrainy o suwerenność i wolność musi być dalej wspierana - apelował dziś w Parlamencie Europejskim europoseł PiS Adam Bielan. Michał Dworczyk uznał, że ważne jest pokazywanie na Zachodzie doświadczenia Polaków, Litwinów, Łotyszy i wszystkich tych, którzy doświadczyli rosyjskiego imperializmu.

Debata w Parlamencie Europejskim
Debata w Parlamencie Europejskim
@MarlenaMalag - x.com

Europosłowie PiS zorganizowali w PE konferencję z udziałem ekspertów pod tytułem "Rosyjski neoimperializm. Fenomen rosyjskiej agresywnej ideologii".

Biorący w niej udział ambasador Ukrainy przy UE Wsewołod Czencow podkreślił, że znajdujemy się teraz w krytycznym momencie, szczególnie po spotkaniach w Waszyngtonie, Paryżu i Londynie. "Ukraina jest pod ogromną presją z różnych stron, także ze strony Stanów Zjednoczonych" - mówił dyplomata.

W jego ocenie decyzja USA o wstrzymaniu pomocy wojskowej dla Ukrainy jest sygnałem alarmowym. Jak dodał jednak, wciąż nie są znane jej szczegóły dotyczące m.in. tego, czy Ameryka zablokowała swoją pomoc w całości, czy tylko w części.

"Wielu aktorów naciska na Ukrainę wzywając nas do zatrzymania się, ale nie przyglądają się okolicznościom i powodom tej wojny" - mówił. "My nie możemy sobie na to pozwolić, Europa nie może sobie na to pozwolić, ponieważ takie rozwiązanie nie zapewni trwałego i dobrego pokoju dla Ukrainy" - powiedział Czencow.

Bielan wzywał europarlament do dalszego wspierania Ukrainy. "My jako PE mamy obowiązek nie tylko potępiać rosyjski neoimperializm, co czyniliśmy niezliczoną ilość razy, ale także aktywnie mu przeciwdziałać i promować porządek geopolityczny, w którym agresja nie jest możliwym rezultatem" - podkreślił Bielan.

"Musimy nadal wspierać walkę Ukrainy o jej suwerenność i wolność" - zaznaczył. "Musimy wzmacniać odporność narodów europejskich na zagrożenia hybrydowe i otwarcie i odpowiednio reagować na te ataki" - dodał Bielan. W jego ocenie jest to możliwe tylko poprzez wspólny wysiłek i w ramach współpracy grup politycznych i instytucji.

Z kolei Michał Dworczyk podkreślił, że polityka imperialna Rosji jest nastawiona na niszczenie tożsamości narodów, kultury, czego doświadczyła Polska, a co "dzisiaj obserwujemy na Ukrainie, przede wszystkim na terenach okupowanych przez Federację Rosyjską".

"Współczesne metody prowadzenia przez Rosję wojny hybrydowej poprzez dezinformację i zakłamywanie historii przy użyciu mediów, środków masowej komunikacji umożliwiają realizację jej polityki imperialnej w zupełnie nowym wymiarze. Niestety są to narzędzia bardzo skuteczne wobec wyzwań stojących przed Europą" - dodał.

Zdaniem Dworczyka podejmowanie tego tematu i dzielenie się doświadczeniem przez Polaków, Litwinów, Łotyszy, "wszystkich tych, którzy doświadczyli rosyjskiego imperializmu na własnej skórze" jest ważne dla pokazywania mechanizmów i zagrożeń, jakie się z nim wiążą.

 



Źródło: PAP, niezalezna.pl

am