Koszulka NIEMIECKO - RUSKA SZAJKA TUSKA Zamów już TERAZ!

Tusk deklaruje wzmocnienie granicy. Pierwszy sprawdzian już wkrótce. Konkretny projekt wpłynie do Sejmu

Jutro składamy do laski marszałkowskiej projekt (uchwały wzywającej polski rząd do wystąpienia z traktatu ottawskiego -red.). Jeśli intencje Platformy Obywatelskiej są takie, by się przygotowywać do obrony, to Sejm poprze tę uchwałę - przekazał w Telewizji Republika Michał Dworczyk.

Donald Tusk na Podlasiu
screen - twitter.com/PremierRP

W ostatnich dniach premier Donald Tusk ogłosił nowy plan obrony i odstraszania pod kryptonimem "Tarcza Wschód".

"Rozpoczynamy wielki projekt budowy bezpiecznej granicy, w tym systemu fortyfikacji, a także takiego ukształtowania terenu, decyzji środowiskowych, które spowodują, że ta granica będzie nie do przejścia dla potencjalnego wroga"

- powiedział.

Na ten cel ma zostać przeznaczone 10 mld zł.

PiS mówi "sprawdzam"

O deklaracji szefa rządu mówił w wieczornej rozmowie Telewizji Republika „Dzisiaj” poseł Prawa i Sprawiedliwości Michał Dworczyk.

- Będzie papierek lakmusowy, który sprawdzi, czy Donald Tusk na poważnie mówi o bezpieczeństwie - rozpoczął.

Jak przekazał, „jest już podpisana przez posłów Prawa i Sprawiedliwości, choć nie tylko - bo również przez posłów niezrzeszonych oraz posłów Konfederacji - projekt uchwały Sejmu, zobowiązującej rząd polski do wystąpienia z traktatu ottawskiego”.

- To międzynarodowa umowa, którą podpisało ponad 160 krajów, zakazująca wykorzystania produkcji i przechowywania min przeciwpiechotnych. Tego traktatu nie podpisały wszystkie kraje, które na poważnie traktują kwestie bezpieczeństwa - Stany Zjednoczone, Rosja, Korea, Izrael, Chiny… - tłumaczył.

Zdaniem Dworczyka musimy z tej konwencji jak najszybciej wyjść, patrząc na to, co dzieje się na Ukrainie, gdzie miny są wykorzystywane w milionach sztuk”.

- Jeśli poważnie chcemy przygotowywać się do obrony, musimy wystąpić z tej konwencji, wyprodukować miny i czekać

- dodał.

I dalej: „Jutro projekt składamy do laski marszałkowskiej. Jeśli intencje Platformy Obywatelskiej są takie, by się przygotowywać do obrony, to Sejm poprze tę uchwałę”.

Na konieczność wycofania się Polski z tego traktatu wskazywał w poniedziałek na konferencji prasowej w Usnarzu Górnym (woj. podlaskie) były premier Mateusz Morawiecki. 

Przyjęty w 1997 r. traktat ottawski wprowadził całkowity zakaz używania min przeciwpiechotnych, prac nad nimi i ich produkcji. Wprowadzenie traktatu uważano za czołowe osiągnięcie ludzkości w kwestii humanitarnego podejścia do wojny.

 



Źródło: Telewizja Republika, niezalezna.pl

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

am
Wczytuję ocenę...
Wideo