Ministerstwo Spraw Zagranicznych opublikowało spot, w którym przypomina o niemieckiej zbrodni, do której doszło 80 lat temu we wsi Michniów. Praktycznie przestała ona istnieć po tym, jak Niemcy wymordowali jej mieszkańców. Nagranie w języku angielskim powinno iść w świat!
W dniach 12–13 lipca 1943 r. Niemcy dokonali pacyfikacji świętokrzyskiej wsi Michniów, której mieszkańcy pomagali partyzantom Jana Piwnika "Ponurego". Łącznie w dwóch akcjach wymierzonych w polskich cywilów zginęły co najmniej 204 osoby, w tym kobiety i dzieci. Zagłada Michniowa miała przez Niemców stanowić przerażający przykład dla wszystkich miejscowości, które wspierały polski ruch niepodległościowy. Łącznie w dwóch akcjach wymierzonych w polskich cywilów zginęło ponad 200 osób, w tym kobiety i dzieci. Michniów praktycznie przestał istnieć.
#OTD 80 years ago, German occupiers began the pacification of the village of Michniów 🇵🇱, murdering its residents for helping the Polish Home Army.
— Ministry of Foreign Affairs 🇵🇱 (@PolandMFA) July 12, 2023
To honour their memory, 12 July was established as the Polish Countryside Fight and Martyrdom Day. pic.twitter.com/vqRaJoKQdC
"12 lipca 1943 r. Niemcy zamordowali w okrutny sposób kilkuset mieszkańców Michniowa, w tym wiele kobiet i dzieci. Ustanowiony przez Sejm w 2017 r. na pamiątkę tej zbrodni Dzień Walki i Męczeństwa Polskiej Wsi upamiętnia ofiary z Michniowa i setki tysięcy innych mieszkańców polskich wsi, którzy zginęli z rąk Niemców" - skomentował na Twitterze Paweł Jabłoński.
Za te i inne niemieckie zbrodnie Polska do dziś nie otrzymała zadośćuczynienia. Nie zostawimy tej sprawy. Jesteśmy to winni ofiarom – bohaterom, którzy oddali życie za wolną Polskę.
12 lipca 1943 r. Niemcy zamordowali w okrutny sposób kilkuset mieszkańców Michniowa, w tym wiele kobiet i dzieci.
— 🇵🇱 Paweł Jabłoński (@paweljablonski_) July 12, 2023
Ustanowiony przez Sejm w 2017 r. na pamiątkę tej zbrodni Dzień Walki i Męczeństwa Polskiej Wsi upamiętnia ofiary z Michniowa i setki tysięcy innych mieszkańców… https://t.co/ATjAVyLNp3