Wyszukiwanie

Wpisz co najmniej 3 znaki i wciśnij lupę
Reklama
Polityka

Oto raport cząstkowy komisji ds. wpływów rosyjskich. POBIERZ, PRZECZYTAJ i roześlij innym!

Służba Kontrwywiadu Wojskowego uległa wpływom Rosji. Zaistniał rosyjski wpływ na polski kontrwywiad. Korzystając ze zgody premiera Donalda Tuska na współpracę podpisano porozumienie między SKW i FSB - to tezy raportu komisji ds. rosyjskich wpływów przedstawione dzisiaj przez jej członków. Raport został właśnie upubliczniony, można go pobrać ze strony portalu Niezalezna.pl!

wg

Dziś członkowie Państwowej Komisji do spraw badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2007-2022 zorganizowali w Kancelarii Premiera konferencję prasową, na której przedstawili główne tezy cząstkowego raportu ze swojej działalności.

Reklama

Jak mówił przewodniczący Komisji prof. Sławomir Cenckiewicz, zdecydowano się na organizacji konferencji i przedstawienie efektów jej pracy wobec zgłoszenia do Sejmu wniosków o odwołanie jej członków. Cenckiewicz ocenił, że może to być "pierwsza i ostatnia", konferencja Komisji, dlatego, jak mówił zdecydowano się przedstawić dotychczasowe efekty jej pracy jak najszybciej. Jak tłumaczył, prace komisji koncentrowały się na kwerendach archiwalnych w zbiorach archiwów m.in. Służby Kontrwywiadu Wojskowego, ABW, Wojskowego Biura Historycznego, kancelarii tajnej i jawnej Prezesa Rady Ministrów, a także kancelarii tajnej Prokuratury Okręgowej w Warszawie ds. wojskowych.

Cenckiewicz wskazał, że materiał został oparty zarówno na materiałach jawnych i znanych opinii publicznej, jak również niejawnych, które w związku z przedstawieniem raportu zostały odtajnione - niektóre kilka godzin przed konferencją - i mają zostać przedstawione opinii publicznej.

Komisja pracowała od końca sierpnia br. Cenckiewicz przyznał, że 3 miesiące to krótki czas na kompleksowe badania i przedstawił priorytety, którymi zajęła się komisja - jak mówił, najważniejszym tematem badania były relacje między polską Służbą Kontrwywiadu Wojskowego, a rosyjską Federalną Służbą Bezpieczeństwa(FSB) w latach 2010-2014. Jak ocenił, jest to temat "wąski, ale niezwykle istotny".

Wieczorem Sejm odwołał w głosowaniu ośmiu członków Państwowej Komisji do spraw badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne Polski w latach 2007-2022: Sławomira Cenckiewicza, Andrzeja Zybertowicza, Przemysława Żurawskiego vel Grajewskiego, Łukasza Cięgoturę, Marka Szymaniaka, Arkadiusza Puławskiego, Andrzeja Kowalskiego i Michała Wojnowskiego.


Poniżej RAPORT z ZAŁĄCZNIKAMI:

 

RAPORT_Panstwowej_Komisji_ds_badania_wplywow_rosyjskich_na_bezpieczenstwo_wewnetrzne_RP_w_latach_2007-2022 Aneks_Nr_1_Zanonimizowany_wyciąg Aneks_nr_5_Tło_polityczne_współpracy_SKW_z_FSB Aneks_Nr_6_-_protokol_przesluchania_swiadka_Jacka_Cichockiego Aneks_Nr_7_-_protokol_przesluchania_swiadka_Tomasza_Siemoniakapdf Aneks_Nr_8_-_protokol_przesluchania_swiadka_Bogdana_Klicha Aneks_Nr_9_-_protokol_przesluchania_swiadka_Donalda_Tuska Aneks_Nr_2,_3_i_4_porozumienie_pomiędzy_SKW_a_FSB_wraz_z_odnośną_dokumentacją

wg

Reklama