10 wtop „czystej wody”, czyli rok z nielegalną TVP » Czytaj więcej w GP!

Agent SB nowym wiceministrem w rządzie Tuska. Kim jest i kim był Sławomir Rogowski?

"Ministra" kultury i dziedzictwa narodowego Hanna Wróblewska wręczyła powołanie Sławomirowi Rogowskiemu, który od poniedziałku pełni funkcję podsekretarza stanu w MKiDN - poinformowano na stronie resortu kultury. Tymczasem Instytut Pamięci Narodowej już w 2010 roku informował, że Rogowski Był tajnym współpracownikiem Służby Bezpieczeństwa.

Sławomir Rogowski nowym wiceministrem
Sławomir Rogowski nowym wiceministrem
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - facebook.com

Jak wyjaśniło ministerstwo, "wiceminister Rogowski dołączył do kierownictwa resortu w miejsce Joanny Scheuring-Wielgus, która uzyskała mandat w wyborach do europarlamentu".

Sławomir Rogowski (ur. 1957 r. w Kielcach) to doktor nauk społecznych, absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW i studiów podyplomowych SGH; adiunkt i kierownik Laboratorium Badań Telewizyjnych i Filmowych Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW, a także wykładowca Wydziału Sztuki Mediów ASP w Warszawie. Specjalizuje się w problematyce finansowania mediów publicznych, zarządzania jakością w mediach i kulturze oraz filmu jako instrumentu komunikacji społecznej.

Rogowski to także producent filmowy i telewizyjny m.in.: "Matka Teresa od kotów" (2010), "Przedwiośnie" (2001), cykl debiutów Pokolenie 2000, "Duże zwierzę" (2000). Napisał kilka książek i wyreżyserował kilka filmów dokumentalnych. 

Czego nie dodano w notce biograficznej przy powołaniu, to że Sławomir Rogowski to dawny działacz Związku Socjalistycznej Młodzieży Polskiej, który w katalogu IPN figuruje jako tajny współpracownik SB o pseudonimie "Libero".

Rogowski po raz pierwszy zarejestrowany do współpracy został w 1983 roku, przed Wydział III Departamentu II MSW - kontrwywiad, w kategorii "zabezpieczenie". Następnie w 1985 roku został zarejestrowany jako tajny współpracownik z pseudonimem "Libero". Trzeci raz pojawia się w aktach w grudniu 1989 roku w ramach sprawy o kryptonimie "Wezyr".

Po katastrofie smoleńskiej w 2010 roku trafił do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

 



Źródło: niezalezna.pl, MiDN

#Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego #Sławomir Rogowski #Służba Bezpieczeństwa

Mateusz Tomaszewski