Zamach antydemokratyczny. Ryszard Kalisz i postkomunistyczna hydra » CZYTAJ TERAZ »

Rząd zajmie się dziś "czwartą rewolucją przemysłową"

Rząd zajmie się dzisiaj projektem ustawy o Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości, która ma - zdaniem autorów projektu - pomóc polskiej gospodarce w dostosowaniu się do wyzwań związanych z czwartą rewolucją przemysłową.

Pixabay/ Rawpixels

Przygotowanie projektu ustawy o Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości autorstwa Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii jest wynikiem realizacji projektu "Polska Platforma Przemysłu 4.0", przyjętego w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

Czwarta rewolucja przemysłowa to konsekwencja wykorzystania najnowszych technologii teleinformatycznych, takich jak analizy Big Data, Internet Rzeczy, Machine Learning czy daleko idąca cyfrowa integracja baz danych firm.

"Bierność wobec czwartej rewolucji przemysłowej może spowodować marginalizację polskiej gospodarki. Miałoby to dotkliwe konsekwencje dla dobrobytu obywateli" - napisano w ocenie skutków regulacji (OSR).

Według autorów projektu istniejące obecnie podmioty publiczne nie są instytucjonalnie dostosowane do sprostania wymaganiom, jakie wynikają z koncepcji Przemysłu 4.0 (m.in. koordynacja działań publicznych i prywatnych, czy też możliwość finansowania zadań związanych z Przemysłem 4.0 zarówno przez sektor publiczny jak i sektor prywatny), "stąd konieczność powołania krajowego integratora Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości".

Rząd zajmie się także projektem nowelizacji ustawy o prawie autorskim, który ma za zadanie wdrożyć do polskiego porządku prawnego dyrektywę PE i Rady UE ws. dozwolonych sposobów korzystania z określonych utworów i przedmiotów chronionych prawem autorskim. Unijna dyrektywa z kolei jest pokłosiem międzynarodowych zobowiązań UE wynikających z podpisania traktatu z Marrakeszu dot. ułatwienia dostępu do opublikowanych utworów osobom niewidomym, słabowidzącym i osobom z niepełnosprawnościami uniemożliwiającymi zapoznawanie się z drukiem.

Traktat z Marrakeszu nakłada na Wspólnotę obowiązek określenia wyjątków i ograniczeń w odniesieniu do praw autorskich i praw pokrewnych na potrzeby osób niewidomych, słabowidzących i osób z niepełnosprawnościami uniemożliwiającymi zapoznawanie się z drukiem po to, aby zapewnić możliwość wymiany kopii książek pomiędzy państwami. Wymiana ta dotyczy także audiobooków i innych materiałów drukowanych w specjalnych formatach umożliwiających dostęp osobom niepełnosprawnym. 

 



Źródło: niezalezna.pl, PAP

#przemysł #projekt #rząd #Rada Ministrów

redakcja