10 wtop „czystej wody”, czyli rok z nielegalną TVP » Czytaj więcej w GP!

Rząd Tuska kończy misję polskich ambasadorów. Anders i Szatkowski wracają do Polski

Rząd Donalda Tuska ogłosił zakończenie misji co najmniej czworga polskich ambasadorów, w tym ambasador Polski we Włoszech, Anny Marii Anders oraz Stałego Przedstawiciela RP przy NATO, Tomasza Szatkowskiego. Ostatnie nazwisko było przedmiotem ostrego sporu między rządem a prezydentem, który nie godził się na odwołanie wieloletniego przedstawiciela Polski przy Sojuszu Północnoatlantyckim na krótko przed szczytem NATO.

siedziba MSZ
siedziba MSZ
Adrian Grycuk, CC BY-SA 3.0 PL <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en> - Wikimedia Commons

Polska Agencja Prasowa zapytała w niedzielę rzecznika MSZ o potwierdzenie, czy ambasador RP w Rzymie Anna Maria Anders zakończyła kadencję.

"Pani Ambasador Anders kończy misję 31 maja i wraca do kraju, w tej grupie jest przedstawiciel przy NATO oraz ambasadorowie w Peru i na Łotwie"

- odpowiedział Paweł Wroński.

W marcu MSZ poinformowało, że minister Radosław Sikorski zdecydował, że ponad 50 ambasadorów zakończy misję, a kilkanaście kandydatur zgłoszonych do akceptacji przez poprzednie kierownictwo resortu zostanie wycofanych. Jednocześnie MSZ wyraziło nadzieję "na zgodne współdziałanie w tej sprawie najważniejszych władz w kraju". Zgodnie z prawem ambasadora mianuje i odwołuje prezydent. Szef gabinetu prezydenta Marcin Mastalerek oświadczył wtedy, że Andrzej Duda nie zgadza się na hurtowe odwoływanie ambasadorów, bez konkretnych przesłanek i podawania przyczyn.

Tomasz Szatkowski był stałym przedstawicielem RP przy NATO od 2019 roku. Wcześniej, od końca 2015 roku był wiceministrem obrony odpowiedzialnym za sprawy zagraniczne. W 2009 roku przejściowo pełnił obowiązki prezesa TVP.

Na stronie Stałego Przedstawicielstwa RP przy NATO widniała w niedzielę informacja, że p.o. kierownikiem placówki jest Dominik P. Jankowski, dotychczasowy zastępca Szatkowskiego.

23 maja sejmowa komisja spraw zagranicznych pozytywnie zaopiniowała kandydaturę Jacka Najdera na ambasadora przy NATO. Najder już raz, w latach 2011-16 kierował tą placówką. Tego dnia prezydent Duda oświadczył, że nie podpisze tej nominacji. Podkreślił, że kandydatura ta nie była z nim konsultowana i że jej nie zaakceptował, co uważa za złamanie dotychczasowej procedury. Według prezydenta, odwołanie obecnego ambasadora przy NATO Tomasza Szatkowskiego tuż przed lipcowym szczytem NATO w Waszyngtonie mogłoby prowadzić do zaburzenia przygotowań do tego wydarzenia.

MSZ podkreśla, że o polityce zagranicznej decyduje rząd, a nie prezydent. Szef MSWiA i minister koordynator służb specjalnych Tomasz Siemoniak powiedział, że dziwi się prezydentowi, który "ma wiedzę ze strony jednej ze służb". Mówił, że do prezydenta dotarły dokumenty, które dyskwalifikują Szatkowskiego w roli ambasadora przy NATO. MSZ 24 maja oświadczyło, że Szatkowski nie zostaje odwołany, tylko kończy się jego misja.

Anna Maria Anders ambasadorem we Włoszech i San Marino była od września 2019 roku. Od 2016 roku była senatorem Prawa i Sprawiedliwości. W latach 2016-2019 była przewodniczącą Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa oraz sekretarzem stanu w kancelarii premiera jako pełnomocnik do spraw dialogu międzynarodowego. Jest córką generała Władysława Andersa.

Ambasadorką RP na Łotwie od 2018 roku była Monika Michaliszyn. To językoznawczyni, lettonistka, wykładała na Uniwersytecie Warszawskim.

Prof. Antonina Magdalena Śniadecka-Kotarska od 2018 r. była ambasadorem RP w Peru, Ekwadorze i Boliwii. To latynoamerykanistka, antropolog kultury i polityki związana z Uniwersytetem Łódzkim i Uniwersytetem Warszawskim.

 



Źródło: niezalezna.pl, PAP

#bezprawie Tuska #ambasador

dm