Przewodnicząca Trybunału Stanu Małgorzata Manowska odbiera pismo sędziów TS dotyczące zwołania posiedzenia ws. zmiany regulaminu jako rodzaj politycznej zaczepki - oświadczył rzecznik Sądu Najwyższego, sędzia Aleksander Stępkowski. Dodał, że "wskazuje na to choćby fakt przekazania tej korespondencji mediom przez sygnatariuszy", a "pierwszy Prezes SN nie zwykł brać udziału w tego typu politycznych harcach".
Dziewięciu sędziów Trybunału Stanu - jak podał w piątek jeden z sędziów TS, mec. Przemysław Rosati - wezwało w piśmie przewodniczącą TS Małgorzatę Manowską (także I prezes SN) do przestrzegania prawa i wywiązania się z prawnego obowiązku zwołania Trybunału Stanu w możliwie najszybszym terminie. Sędziowie TS chcą zwołać posiedzenie w pełnym składzie, by podjąć prace dotyczące zmiany regulaminu TS. Postulują m.in. losowanie składów orzekających, zamiast ich wyznaczania przez Manowską, a także wprowadzenie jawności posiedzeń.
W piśmie skierowanym do Manowskiej ocenili jej odmowę z kwietnia br. zwołania posiedzenia w tej sprawie "jako intencjonalne działanie, mające na celu obstrukcję prac Trybunału Stanu".
Pierwsza prezes Sądu Najwyższego - jak przekazał sędzia Stępkowski - odbiera korespondencję od grupy członków Trybunału Stanu "jako rodzaj politycznej zaczepki".
"Wskazuje na to choćby fakt przekazania tej korespondencji mediom przez sygnatariuszy. Pierwszy Prezes SN nie zwykł brać udziału w tego typu politycznych harcach"
Zaznaczył też, że pismo sędziów TS wpłynęło do SN w czwartek po południu.
"Jeżeli sygnatariusze tej korespondencji do Pierwszego Prezesa SN rzeczywiście chcą dokonać nowelizacji Regulaminu TS, a nie tylko generować szum medialny, to powinni przedstawić Przewodniczącemu Trybunału Stanu projekt nowelizacji, przygotowany zgodnie z obowiązującymi w Rzeczpospolitej Polskiej Zasadami Techniki Prawodawczej"
Wskazał, że oznacza to m.in. przesłanie uzasadnienia zmian regulaminu. "Wnioskodawcy zostali o to poproszeni przez Pierwszego Prezesa SN w korespondencji z 19 kwietnia b.r. i Przewodnicząca TS wciąż oczekuje na poprawnie przygotowany projekt nowelizacji" - dodał.
W kwietniu Manowska zwracając się do sędziów TS z prośbą o przesłanie uzasadnienia w ciągu 60 dni, podała też, że inicjacja zmiany regulaminu TS, jest wyłączną kompetencją przewodniczącego TS i nie może się odbywać na wniosek innych podmiotów.
Prezes Naczelnej Rady Adwokackiej, sędzia TS Przemysław Rosati powiedział wówczas, że uzasadnienie zostanie przedstawione, jeśli Manowska zwoła posiedzenie. Przypomniał też, że sygnatariusze pisma do Manowskiej złożyli dwie uchwały; pierwsza dotyczy uchylenia obecnego regulaminu TS, a druga - przyjęcia nowego regulaminu. Dodał, że w takim przypadku przewodnicząca TS nie ma wyłącznej kompetencji; skuteczny wniosek mogą także złożyć członkowie TS, a przepis nakazuje zwołanie posiedzenia pełnego składu Trybunału Stanu.
W opublikowanym w piątek piśmie sędziowie TS wskazali m.in., że "stosowanie prawa wymaga przede wszystkim zrozumienia treści aktów prawnych, którymi prawnik się posługuje". Przypomnieli, że ich wniosek o zwołanie posiedzenia nie dotyczył uchwalenia regulaminu Trybunału Stanu, ale przede wszystkim podjęcia uchwały w sprawie uchylenia regulaminu Trybunału Stanu.
"Dopiero w dalszej kolejności, w przypadku ewentualnego podjęcia przez Trybunał uchwały o uchyleniu tego regulaminu, możliwe byłoby zainicjowanie prowadzenia prac nad nowym regulaminem" - wyjaśnili.
Sędziowie TS podkreślili też, że sprawa uchylenia obowiązującego regulaminu nie została nigdzie zastrzeżona jako kompetencja przewodniczącego Trybunału Stanu, a zatem jest to kwestia należąca wyłącznie do właściwości Trybunału Stanu.
Ponadto sędziowie przypomnieli w swoim piśmie o obietnicy Manowskiej, gdy w styczniu 2022 r. był uchwalany obecnie obowiązujący regulamin TS, że wprowadzi ona - postulowany przez nich - mechanizm losowania składów sędziowskich. "Od stycznia 2022 r. z cierpliwością oczekiwaliśmy, aż wywiąże się Pani ze złożonego wówczas zobowiązania, co niestety do dnia 20 marca 2024 r. w ogóle się nie wydarzyło" - dodali.
Pismo podpisali sędziowie TS: adw. Jacek Dubois, adw. Kamila Ferenc, radca prawna prof. Sabina Grabowska, radca prawny Adam Koczyk, adw. Marek Małecki, adw. Marek Mikołajczyk, adw. dr Marcin Radwan-Röhrenschef, adw. Przemysław Rosati i adw. dr Piotr Zientarski.