Bez większego echa przeszła konwencja Polskiego Stronnictwa Ludowego w Kraśniku. Media i komentatorzy skupili się na odejściu z partii posła z Podlasia Mieczysława Baszki. Oznacza to chwilowy kłopot ludowców, którzy mieli minimalną liczbę 15 osób potrzebną do stworzenia klubu parlamentarnego. PSL, aby pozostać klubem, musi teraz przyciągnąć przynajmniej jednego posła. Mogą to być członkowie koła Europejskich Demokratów.
Posiadanie klubu parlamentarnego daje wiele przywilejów. Przede wszystkim klub może liczyć na swoich przedstawicieli w prezydiach komisji, członek klubu może zabierać głos w imieniu posłów. Klub ma także swoje gabinety i pomieszczenia w Sejmie. Nic dziwnego, że prezes PSL-u Władysław Kosiniak-Kamysz sprawiał wrażenie wściekłego.
Kto sprzeniewierzył się naszej idei, kto wybrał drogę na skróty, dla niego nie ma już dziś miejsca w Polskim Stronnictwie Ludowym i nie będzie w przyszłości. Kto miał odwagę dać się zhańbić, ten niech bez skargi piętno tej hańby na swym czole nosi, jego sprawa. Chcę zakomunikować wszystkim tym kłusownikom: nie udało się wam w dniu naszego święta, w dniu, kiedy mamy konwencję samorządową, rozbić klubu PSL-u
– grzmiał Władysław Kosiniak-Kamysz nie szczędząc obozowi rządzącemu mocnych słów. Mówił m.in. o tchórzach i hańbie. Jednocześnie posłowie PSL-u utrzymują, że nadal są klubem parlamentarnym, gdyż nie dotarło do nich żadne oficjalne pismo, a sama zapowiedź bez dopełnienia formalności nie wystarcza.
Ludowcy z pewnością się obronią, bo już w kolejce do przyłączenia się do formacji stoją Europejscy Demokraci, czyli 4-osobowe koło składające się ze Stefana Niesiołowskiego, Michała Kamińskiego, Jacka Protasiewicza i Stanisława Huskowskiego. Czy transfery staną się faktem? Tego ostatecznie nie wiemy, ale PSL-owcy są spokojni o dalsze funkcjonowanie klubu. Piotr Zgorzelski poinformował wczoraj w Polsat News, że dziś ludowcy podadzą informację o tym, kto dołączy do ich klubu.
Na sobotnią konwencję w Kraśniku zjechało ponad tysiąc działaczy PSL-u z całego kraju. Program partii na wybory samorządowe przedstawił prezes Kosiniak-Kamysz, który wykluczył jakąkolwiek możliwość, aby jego partia weszła w wielką opozycyjną koalicję wobec PiS-u.
Cały tekst w dzisiejszej "Gazecie Polskiej Codziennie"
W dzisiejszej "Codziennej":@WysockiKonrad: "Czarnecki: Przeproszę Różę Thun, gdy ona przeprosi Polaków"
— GP Codziennie (@GPCodziennie) 22 stycznia 2018
Jacek @Liziniewicz: "Konwencja w cieniu transferów"
Lucyna Piwowarska: "Najlepsze od sześciu lat wyniki przemysłu"
Sylwia Krasnodębska: "GP i szermierze idei narodowej"#GPC pic.twitter.com/D76MVCzVRm