Podziel się swoim 1,5% podatku na wsparcie mediów Strefy Wolnego Słowa. Dziękujemy za solidarność! Dowiedz się więcej »

Rządzący chcą pigułki "dzień po" bez kontroli. Prezydent Andrzej Duda o "bombie hormonalnej"

Prezydent Andrzej Duda krytycznie wypowiedział się w sprawie ustawy dotyczącej tzw. pigułki "dzień po". Nazwał ją "bombą hormonalną". Zapowiedział jednocześnie, że decyzję, czy podpisać ustawę podejmie, gdy ta trafi do niego do rozpatrzenia.

Andrzej Duda
Tomasz Jędrzejowski - Gazeta Polska

Od lipca 2017 r. tzw. tabletki dzień po w Polsce są dostępne w tylko na receptę. Koalicja 13 grudnia chce jej dostępu nawet dla 15-latek, bez recepty. Prezydent był pytany o to, czy podpisze uchwaloną przez Sejm ustawę o pigułce "dzień po".

Ja przypomnę, że ja na prośbę, na żądanie, na wnioski składane tutaj przez specjalistów z zakresu dermatologii zgłaszałem i jako projekt prezydencki została uchwalona ustawa, która ogranicza dostęp do solariów osobom poniżej 18. roku życia. Do solariów, nie do bomby hormonalnej, jaką jest ta pigułka

– odpowiedział.

Dopytany, czy rzeczywiście ten środek antykoncepcyjny to "bomba hormonalna", prezydent odparł: "No, jest".

"Ja oczywiście jak zawsze powiem, że każdą ustawę rozważę w momencie, kiedy ta ustawa trafi na moje biurko, ta ustawa jeszcze idzie do Senatu, ale powiem tak: pigułka dzisiaj jest dostępna" – powiedział Andrzej Duda. Na uwagę, że chodzi o dostępność bez recepty, prezydent powiedział, że "dzisiaj jest to pod kontrolą". "A tu chodzi o to, by to było bez kontroli. Nie uważa pan, że to jest bardzo kontrowersyjny pomysł?" - dodał.

Nie chciał odpowiedzieć na pytanie, czy podpisałby ustawę, gdyby została zmieniona przez Senat tak, że byłaby dostępna bez recepty dla osób, które ukończyły 18 lat. "Poczekajmy na ustawę" - uciął. 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#Andrzej Duda

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
mk
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo