Słowa wypowiedziane 104 lata temu przez Józefa Piłsudskiego do żołnierzy 1. Kompanii Kadrowej były symbolicznym momentem odrodzenia się Wojska Polskiego - mówił w Krakowie prezydent Andrzej Duda na uroczystościach związanych z inauguracją 53. marszu szlakiem kadrówki.
Prezydent Duda dziś rano, na krakowskich Oleandrach uczestniczył w inauguracji 53. marszu szlakiem kadrówki. Następnie prezydent uda się do Muzeum Narodowego, gdzie podpisze ustawę o ustanowieniu Medalu Stulecia Odzyskanej Niepodległości.
Duda przywołał słowa Józefa Piłsudskiego wypowiedziane 104 lata temu do żołnierzy 1. Kompanii Kadrowej: "Żołnierze spotkał was ten zaszczyt niezmierny, że pierwsi pójdziecie do Królestwa (Polskiego) i przekroczycie granice rosyjskiego zaboru jako czołowa kolumna Wojska Polskiego idącego walczyć za oswobodzenie ojczyzny. Nie ma już strzelców ani drużyniaków, wszyscy jak tu się zebraliście jesteście żołnierzami polskimi".
Miałem ten wielki zaszczyt, że trzy lata temu na pl. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie w czasie przejęcia zwierzchnictwa nas Wojskiem Polskim powiedziałem te słowa do polskich żołnierzy. Dla mnie to one właśnie, ich wypowiedzenie tutaj, na Oleandrach, o tamtej 2.42 było tym symbolicznym momentem odrodzenia się Wojska Polskiego po 123 latach zaborów.
- powiedział prezydent.
Oczywiście później jeszcze większym zdarzeniem był "cud nad Wisłą" i dlatego to on dzisiaj wyznacza święto Wojska Polskiego, ale tamte słowa oznaczały symboliczne odtworzenie polskiej armii. Wiemy wszyscy: ruszyli przekroczyli granice Królestwa, dotarli do Kielc, ale w tamtym momencie nie zrealizowali celu, jaki stawiali sobie - dojść do Warszawy, wyzwalać ojczyznę. Droga była znacznie, znacznie, znacznie dłuższa.
- powiedział Duda.
Krakowskie Oleandry, niedaleko Błoń, są miejscem, z którego 6 sierpnia 1914 r. wyruszyła I Kompania Kadrowa Józefa Piłsudskiego, zwana kadrówką. I Kompania była pierwszym od zakończenia powstania styczniowego regularnym oddziałem armii polskiej i przyczyniła się do odzyskania niepodległości w 1918 r.
Dla upamiętnienia tego wydarzenia od ponad 50 lat odbywa się Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej. Co roku bierze w nim udział kilkuset ochotników, w tym wielu harcerzy, uczniów szkół noszących imię Józefa Piłsudskiego i żołnierzy z jednostek Wojska Polskiego.
Obchody związane z 53. Marszem Szlakiem I Kadrowej, który przypada w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości, trwają w Krakowie od soboty. Są to wydarzenia kulturalne oraz apele pamięci w miejscach związanych z Piłsudskim i czynem niepodległościowym.