Obchody rocznicy wybuchu III powstania śląskiego stanowią ważny element stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości; Górny Śląsk miał absolutnie fundamentalne znaczenie - zaznaczył prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości na Górze św. Anny z okazji 100. rocznicy wybuchu trzeciego powstania śląskiego. "Wszyscy mieszkamy w Rzeczypospolitej Polskiej, w wolnym, demokratycznym, niepodległym państwie, w UE, szanując się nawzajem, szanując swoje prawa" - podkreślił prezydent.
"Te obchody stanowią ważny element stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości" - oświadczył prezydent Duda przy Pomniku Czynu Powstańczego na Górze św. Anny, po uroczystym podniesieniu flagi.
Prezydent RP podkreślił, że "okres stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, to nie tylko 1918 rok i nie tylko tamten symboliczny 11. listopada, kiedy Polska wraca na mapę Europy i świata; ale to także problem tego państwa odradzającego się po 123 latach, a czasem 146 latach zaborów, które chce wrócić w ukształtowanych przez siebie granicach oddających rzeczywiste miejsce, gdzie mieszkają Polacy".
Prezydent zaznaczył, że nie było to proste, gdyż "burze dziejowe" podczas dziesięcioleci i stuleci poniewierki "rozsiały Polaków po tym terenie", ale w "różnych miejscach ziemię nazywają, i nazywali wówczas swoją ojcowizną".
Przypomniał, że trwało to długo i wszystko "trzeba było odzyskiwać w zbrojnym powstaniu Wielkopolskę, wielkim powstaniu zwycięskim w naszej historii".
"Dlatego trzeba było odzyskiwać potem i Górny Śląsk, nie w jednym powstaniu, tylko w trzech zrywach powstańczych, po to, by ziemia, na której zamieszkiwali ludzie mówiący mową polską, gwarą śląską, stała się częścią odradzającej się Rzeczypospolitej".
Prezydent Duda przypomniał, że do Polski wracało także Pomorze i wszystko to było Polsce potrzebne, aby mogła istnieć oraz trwać i rozwijać się pod względem społecznym i gospodarczym.
"I tego właśnie pod tym względem Górny Śląsk w szczególności miał absolutnie fundamentalne znaczenie, jako kraina i region przemysłowy, jako obszar zasobny w surowce, jako to miejsce, gdzie był zdecydowanie najdynamiczniejszy w tamtym okresie rozwój gospodarczy, i który rokował wielkimi nadziejami także i na przyszły rozwój ekonomiczny"
- powiedział.
Podkreślił, że Góra św. Anny ma szczególne znaczenie, ponieważ w to jej rejonie toczyły się najcięższe walki podczas zrywu. Zaznaczył, że ziemie, które udało się Polsce odzyskać po trzecim powstaniu śląskim były "wielkim skarbem, który w znacznym stopniu pozwolił na dynamiczny rozwój". "Pozwoliło stawać się Polsce nowoczesnym państwem nowoczesnej Europy, tą drugą Rzeczpospolitą, o której tak często mówimy z dumą" - dodał.
"Ja, jako prezydent RP przybyłem tutaj przede wszystkim, żeby złożyć hołd moim rodakom, wszystkim tym, którzy o Polskę i za Polskę walczyli"
- oświadczył. Prezydent mówił też, że w mieszkańcach Śląska, mimo wielu wydarzeń, cały czas trwała polskość, silne były polskie tradycje.
Uroczystość z okazji setnej rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego oraz Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej przy pomniku Czynu Powstańczego na Górze św. Anny. pic.twitter.com/7eO5Kdi6Qx
— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) May 2, 2021
"Taka była silna ta tradycja polskości i takie było pragnienie Polski, że ci ludzie gotowi byli iść oddać życie, walcząc jako ochotnicy z regularnymi oddziałami wojska, które przyszły tutaj by umocnić i bronić rozstrzygnięcia plebiscytowego, by walczyć przeciwko temu polskiemu żywiołowi, który tutaj dążył do odradzającej się Rzeczypospolitej"
- mówił Andrzej Duda.
"Składam głęboki hołd chłopcom ze śląskich miasteczek, ze śląskich rodzin, co szli do Polski i dla Polski, co o niej marzyli, co jej pragnęli i co dla niej ten Górny Śląsk odzyskali, często płacąc za to krwią, a nawet życiem"
- powiedział pod pomnikiem Czynu Powstańczego prezydent.
"Cześć i chwała bohaterom, wieczna pamięć wszystkim poległym, wszystkim co zginęli, wszystkim co spoczywają w tej ziemi"
- dodał.
Andrzej Duda przypomniał, że w 1983 r. modlił się na Górze św. Anny papież Jan Paweł II, który wspominając wielki czyn powstańców śląskich "mówił o modlitwie i wspólnocie, o ojczyźnie, o wspólnej Polsce i wspólnym kraju".
Prezydent stwierdził, że wśród nas są dziś osoby różnych pokoleń i różnego pochodzenia, także pochodzenia niemieckiego.
"Wszyscy mieszkamy w Rzeczypospolitej Polskiej, w wolnym, demokratycznym, niepodległym państwie, w UE, szanując się nawzajem, szanując swoje prawa"
- podkreślił.
Podziękował obecnym za wspólną modlitwę. "Niech żyje Polska, niech żyje Śląsk" - zakończył prezydent.