10 wtop „czystej wody”, czyli rok z nielegalną TVP » Czytaj więcej w GP!

Prezydent na 70-leciu zespołu „Mazowsze”

„Mazowsze” to zespół, który kultywuje to, co w polskiej kulturze najpiękniejsze, co pozwoliło nam przetrwać zabory - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas dzisiejszego koncertu upamiętniającego 70-lecie powstania Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze”.

Jakub Szymczuk \ KPRP

Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą biorą udział w koncercie „Mazowsze Niepodległej”, który odbywa się w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie. Prezydent wyraził radość z faktu, że w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, ten „najsłynniejszy i najświetniejszy polski zespół folklorystyczny, jakim jest "Mazowsze" rozpoczyna świętowanie jubileuszu swojego 70-lecia koncertem nawiązującym do rocznicy polskiej niepodległości”.

Kiedy mówmy o 1918 roku, kiedy po 120 latach zaborów Polacy czynili wszystko, aby odzyskać ojczyznę i to się udało (...), to wszystko było możliwe, bo podczas zaborów w rodzinach trwała tradycja, kultura, mowa polska - to wszystko co czyni społeczność narodem. Mazowsze to 70 lat tournee dla Rzeczpospolitej, dla polskiej kultury, rozwijania polskiej tradycji, tego, co w polskości najpiękniejsze, najbardziej barwne, to wszystko, co pozwoliło nam przetrwać. Niech żyje Mazowsze, niech żyje Niepodległa

- mówił prezydent Duda w dzisiejszy wieczór.

Zespół „Mazowsze” został powołany do życia dekretem Ministerstwa Kultury i Sztuki z 8 listopada 1948 roku, polecającym kompozytorowi i miłośnikowi folkloru prof. Tadeuszowi Sygietyńskiemu zorganizowanie zespołu ludowego, którego zadaniem miała być troska o tradycyjny repertuar ludowy, oparty na pieśniach, przyśpiewkach i tańcach wsi mazowieckiej i regionalnej tradycji artystycznej. Sygietyński i jego żona, aktorka przedwojennej sceny kabaretowej Mira Zimińska-Sygietyńska już podczas wojny planowali założenie zespołu ludowego. Uzdolnionej młodzieży małżeństwo poszukiwało w wiejskich chatach na Mazowszu.

Na siedzibę zespołu wybrano podwarszawską posiadłość Karolin. Występem na deskach warszawskiego Teatru Polskiego w 1950 roku „Mazowsze” uroczyście zainaugurowało swoją działalność. Pokaz w Paryżu w 1954 roku zapoczątkował tradycję zagranicznych podróży zespołu. Po śmierci Tadeusza Sygietyńskiego w 1955 roku rozważano zamknięcie zespołu. Mira Zimińska-Sygietyńska przejęła po mężu stanowisko dyrektora. Przez lata rozszerzała program „Mazowsza” o nieznane dotychczas szerszej publiczności pieśni oraz nowe regiony etnograficzne. Zmarła w 1997 roku. Obecnie dyrektorem „Mazowsza” jest Jacek Boniecki.

„Mazowsze - Niepodległej”. W Operze Narodowej Para Prezydencka bierze udział w koncercie Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze”. Występ upamiętnia 100. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości, a także inauguruje jubileusz 70-lecia powstania zespołu. pic.twitter.com/sH67DCbxa5

— Kancelaria_Prezydenta (@prezydentpl) 5 lutego 2018

 

 



Źródło: PAP, niezalena.pl

#Mazowsze #70-lecie #zespół #prezydent

redakcja