Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Andrzej Duda w Monachium: Z taką Rosją nie da się współpracować gospodarczo. "My tego nie akceptujemy"

"24 lutego świat się zmienił, 24 lutego zmienił też postrzeganie struktury i architektury bezpieczeństwa w naszej części świata. Od tamtego czasu obserwujemy wojnę, jakiej nie widzieliśmy od czasów II wojny światowej" - mówił prezydent Andrzej Duda w Monachium podczas spotkania z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem i prezydentem Francji Emmanuelem Macronem.

Andrzej Duda, Olaf Scholz i Emmanuel Macron
Andrzej Duda, Olaf Scholz i Emmanuel Macron
fot. Kancelaria Prezydenta RP

Prezydent Andrzej Duda przybył do Monachium, gdzie wziął udział w 59. Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, spotkał się też z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem i prezydentem Francji Emmanuelem Macronem w formule Trójkąta Weimarskiego. 

- Ostatni raz widzieliśmy się w tym składzie dokładnie 8 lutego 2022 roku, tuż przed rozpoczęciem rosyjskiej inwazji na Ukrainę (...) 24 lutego świat się zmienił, 24 lutego zmienił też postrzeganie struktury i architektury bezpieczeństwa w naszej części świata. Od tamtego czasu obserwujemy wojnę, jakiej nie widzieliśmy od czasów II wojny światowej

- powiedział Andrzej Duda na konferencji prasowej.

Podkreślił przy tym:

Mrzonki, o tym, że można ułożyć relacje z Rosją, rozpadły się jak domek z kart. Jasną sprawą jest, że z taką Rosją nie da się współpracować gospodarczo. Żadne uczciwe państwo nie może tego zaakceptować. My tego nie akceptujemy. Sojusz Północnoatlantycki, Unia Europejska pokazały w tej kwestii jedność.

"Wspieramy Ukraińców ze wszystkich sił w ich walce o wolność. Bez naszego wsparcia Ukraina się nie obroni" - podkreślił Duda. 

Prezydent dodał, że jeżeli Ukraina się nie obroni, to nie ma wątpliwości, że Rosja "na Ukrainie się nie zatrzyma". - Nie ma innego wyjścia, musimy wspierać Ukrainę ze wszystkich sił. Wsparcia z zachodu potrzebne jest jeszcze więcej, potrzeba zacieśnienia więzi jeszcze mocniej. 

Prezydent zaznaczył też, że tylko ścisła współpraca między Europą a USA może zagwarantować bezpieczeństwo Europie.  Duda wspomniał, że dowodem zacieśniających się więzi jest wizyta prezydenta USA Joe Bidena, która będzie miała miejsce w Polsce w najbliższych dniach. 

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz powiedział z kolei, że spotkanie odbywa się w czasie, kiedy Rosja prowadzi straszną wojnę napastniczą.

Wszyscy w ostatnich tygodniach i miesiącach robiliśmy co tylko mogliśmy, aby umożliwić Ukrainie obronę, umożliwić ochronę swojej suwerenności, integralności terytorialnej. Jednocześnie jest to też taki czas, kiedy przekonujemy się o tym jak wielkie znaczenie ma nasza współpraca w ramach NATO, w ramach Sojuszu Transatlantyckiego. Wzmacniamy też współpracę w ramach Unii Europejskiej, która odgrywa bardzo ważną rolę jeżeli chodzi o zadbanie o to, żeby naruszenie prawa międzynarodowego nie zostało zaakceptowane, a to naruszenie polega na siłowym przesuwaniu granic. Nasze trzy państwa świetnie ze sobą współpracują na rzecz tych celów

- podkreślił kanclerz Niemiec.

Trójkąt Weimarski ma bogate tradycje, chcemy je kontynuować dzisiaj i nie tylko dzisiaj

- zapewnił.

W oświadczeniu przed spotkaniem w Monachium, Macron wskazywał, że tematem rozmów z prezydentem Polski i kanclerzem Niemiec będzie m.in. gospodarcze, militarne i humanitarne wsparcie dla Ukrainy.

„Od pierwszego dnia pokazaliśmy to wszyscy w Europie, że jesteśmy bardzo skuteczni w tym zakresie. Dlatego ważne, żeby dzisiaj przyjrzeć się wszystkiemu, co będziemy robić w ciągu kolejnych tygodni i miesięcy. To dyskusja zarówno na tematy geopolityczne, jak i wojskowe”

– mówił.

Oświadczył, że „nie możemy ustawać w niesieniu pomocy w tej wojnie”. „Wprowadziliśmy sankcje, zareagowaliśmy szybko, koordynujemy nasze działania i jesteśmy jednomyślni” – powiedział Macron.

Prezydent Francji podkreślił, że mówiąc o sprawiedliwości „musimy odnieść się do zbrodni wojennych”. „To kolejny temat dzisiejszych dyskusji” – zapowiedział.

„Będziemy też rozmawiać na temat przemysłu zbrojeniowego i pomocy militarnej, bo wszyscy chcemy bronić Europy. Wierzymy w obronę, która przyczynia się do wzmacniania struktur NATO. Dlatego poczyniliśmy intensywne inwestycje w ramach naszego Sojuszu”

– powiedział Macron.

 



Źródło: niezalezna.pl

#Andrzej Duda #Olaf Scholz #Ukraina #Emmanuel Macron

Michał Kowalczyk