Po zakończeniu konferencji CPAC 2026 w Dallas prezydent Karol Nawrocki był gościem Tomasza Sakiewicza na antenie TV Republika.
W rozmowie odniósł się do relacji Polski ze Stanami Zjednoczonymi oraz znaczenia NATO. – Stany Zjednoczone (…) są sojusznikiem strategicznym – zaznaczył, wskazując m.in. na obecność amerykańskich żołnierzy w Polsce oraz współpracę militarną.
– Sojusz północnoatlantycki jest najsilniejszym sojuszem w historii świata
– powiedział, podkreślając znaczenie bezpieczeństwa w regionie.
#WydanieSpecjalne | Prezydent RP @NawrockiKn: Stany Zjednoczone od wieków są sojusznikiem Polski. Dzisiaj są sojusznikiem strategicznym. Mamy w Polsce blisko 10 tysięcy żołnierzy amerykańskich, a dzisiaj w Teksasie odwiedziłem fabrykę samolotów F-35, które w czerwcu trafią do… pic.twitter.com/4ATms2BWpJ
— Telewizja Republika 🇵🇱 #włączprawdę (@RepublikaTV) March 28, 2026
Prezydent mówił także o procesach zachodzących w Europie i relacjach transatlantyckich. – Bardzo złym założeniem jest w ogóle stawianie tej sprawy pomiędzy Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi”– zaznaczył.
Dodał, że Polska powinna pełnić szczególną rolę. – Powinniśmy być głównym sojusznikiem Stanów Zjednoczonych i łącznikiem tego okrętu transatlantyckiego między Europą a Stanami Zjednoczonymi – wskazał.
W rozmowie pojawił się również wątek gospodarczy. – To jednak sojusz ze Stanami Zjednoczonymi uchodzi za strategiczny. Jest strategicznym sojuszem – powiedział i wskazał: „Dostaliśmy zaproszenie na posiedzenie grupy, na spotkanie grupy G20, a to już proces (...) To jest dla polskich przedsiębiorców bardzo dobra informacja i dla Polski w ogóle”.
Prezydent podkreślił szeroki zakres współpracy z USA. – W aspekcie technologicznym, gospodarczym, wojskowym, w zakresie wartości, historii jesteśmy po prostu sojusznikiem Stanów Zjednoczonych – mówił.
Jednocześnie odniósł się do pozycji Polski w Unii Europejskiej. – „Po pierwsze Polska, po pierwsze Polacy” – zaznaczył, wskazując na konieczność ochrony interesów krajowych.
– To nie jest w interesie wielu państw, aby Polska była głównym i strategicznym sojusznikiem Stanów Zjednoczonych, a jednocześnie stabilnym i asertywnym członkiem Unii Europejskiej
– dodał.
#WydanieSpecjalne | Prezydent RP @NawrockiKn: Ideologia zielonego ładu niszczy polską gospodarkę. ETS 1 i ETS 2 niszczą polskie kieszenie. To są rzeczy, na które mamy prawo reagować w Unii Europejskiej. Ja jestem zwolennikiem bycia Polski w UE. Ona powinna być oparta o fundamenty… pic.twitter.com/Kb18zHRZB6
— Telewizja Republika 🇵🇱 #włączprawdę (@RepublikaTV) March 28, 2026
Istotnym wątkiem rozmowy była także kwestia wolności. – Z polską wolnością nie uda się wygrać – powiedział, odwołując się do doświadczeń historycznych.
W końcowej części wywiadu jednoznacznie określił swoje stanowisko. – Oczywiście, że definiuję sojusz ze Stanami Zjednoczonymi jako polską rację stanu – podkreślił.
– Relacje Polski ze Stanami Zjednoczonymi i NATO są z całą pewnością strategiczne i nie można go stawiać na szali przeciwko członkostwu Polski w Unii Europejskiej
– dodał.