Wyszukiwanie

Wpisz co najmniej 3 znaki i wciśnij lupę
Reklama
Polityka

Prezydent Duda wysłucha Tuska w Sejmie. Chodzi o wnioski ze szczytów w Londynie i Brukseli

Prezydent Andrzej Duda wysłucha informacji prezesa Rady Ministrów w sprawie sytuacji międzynarodowej i bezpieczeństwa Polski po szczycie państw sojuszniczych w Londynie oraz po posiedzeniu Rady Europejskiej - ogłosiła Kancelaria Prezydenta.

st

Premier Donald Tusk przedstawi w Sejmie informację o godz. 13.

Reklama

O godz. 12.45  planowana jest wypowiedź prezydenta dla mediów. Wcześniej o godz. 12.15, jak poinformował marszałek Sejmu Szymon Hołownia odbędzie się jego spotkanie z Andrzejem Dudą.

Szymon Hołownia wnioskował do premiera o przedstawienie informacji we wtorek. W piśmie skierowanym do szefa rządu napisał, że w związku z rozwojem sytuacji międzynarodowej wokół rosyjskiej agresji na Ukrainę mającym miejsce w ostatnich dniach "uprzejmie oczekuje obecności pana premiera w Sejmie (...) celem przedstawienia Wysokiej Izbie informacji o stanowisku Rzeczypospolitej Polskiej wobec międzynarodowej sytuacji bezpieczeństwa oraz wyniku rozmów pana premiera z przywódcami państw sojuszniczych na szczycie w Londynie oraz na posiedzeniu Rady Europejskiej".

Szczyt w Londynie

W czwartek w Brukseli odbył się nadzwyczajny szczyt UE z udziałem prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Szefowie państw i rządów UE dali zielone światło planowi dozbrajania zaprezentowanemu przez szefową KE Ursulę von der Leyen. Węgry jednak nie zgodziły się na przyjęcie konkluzji w sprawie dalszej pomocy dla Ukrainy. Zapisy przyjęło 26 pozostałych krajów. Źródło unijne potwierdziło, że 26 krajów postanowiło jeszcze przed szczytem, że w takim razie przyjmą zapisy bez zgody Węgier, w gronie "26".

[polecam:https://niezalezna.pl/swiat/wegry-znow-w-kontrze-reszta-krajow-ue-za-dalszym-wsparciem-ukrainy/538887

[polecam:

W niedzielę odbył się nieformalny szczyt w Londynie poświęcony wojnie w Ukrainie oraz kwestiom bezpieczeństwa i obronności, w którym uczestniczyło kilkunastu przywódców europejskich. Premier Donald Tusk wskazywał później, że determinacja przywódców państw oraz instytucji europejskich była jednoznaczna, że zadaniem Europy jest jak najszybsze zwiększenie jej zdolności obronnych.

st

Reklama