Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

Polska miała rację w kwestii ostrzeżeń przed Rosją. "Teraz musimy wyciągać wnioski"

Przed Rosją ostrzegał już prezydent Lech Kaczyński, a jego słowa okazały się - niestety - prorocze. Przez wiele lat nie chciano wierzyć Polsce, ale teraz jest już wszystko jasne. - Okazało się, że Polska miała rację w kwestii ostrzeżeń przed Rosją, więc teraz musimy wyciągnąć wnioski – powiedział doradca szefa NATO Boris Ruge. Zapewnił o maksymalnym wsparciu Ukrainy przez Sojusz.

NATO
NATO
BelgiumNATO - twitter.com

W Warszawie odbyła się konferencja z okazji 25. rocznicy przystąpienia Polski do NATO "Zapewniając Bezpieczeństwo, Odpowiadając na Wyzwania", zorganizowana przez Fundację im. Kazimierza Pułaskiego. W jednym z paneli dyskusyjnych udział wzięli m.in. asystent Sekretarza Generalnego NATO ds. polityki bezpieczeństwa Boris Ruge, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera i wiceszef MSZ Władysław Teofil Bartoszewski.

"Putin jest nastawiony na kontynuowanie wojny i nie zostawia żadnej przestrzeni na negocjacje z Ukrainą" – powiedział Ruge. Jego zdaniem, oznacza to, że musimy maksymalnie wspierać Ukrainę w jej walce o niepodległość i wolność. Pytany o kwestię wstąpienia Ukrainy do NATO zaznaczył, że w tej sprawie musi być konsensus i to do sojuszników należy wypracowanie rozwiązania. Zapewnił jednak, że NATO będzie podejmować kroki, które pokażą światu, a przede wszystkim Putinowi, że NATO i Ukraina zbliżają się do siebie. "Teraz kluczowym jest wsparcie Ukrainy tak, aby mogła się obronić" – dodał.

"Okazało się, że Polska miała rację w kwestii ostrzeżeń przed Rosją, więc teraz musimy wyciągnąć wnioski" – przyznał Ruge. Jednocześnie zwrócił uwagę, że NATO musi mieć oczy szeroko otwarte na inne wyzwania takie jak niekontrolowaną migrację czy terroryzm. "Nie możemy patrzeć tylko na Wschód, musimy zajmować się kilkoma sprawami jednocześnie i myślę, że jesteśmy w stanie to zrobić" - ocenił.

Siewiera powiedział, że trwa strategiczna dyskusja nad tym, jak powinna wyglądać obronność NATO i jej sojuszników, ale przede wszystkim należy prowadzić rozmowy o podnoszeniu wydatków krajów Sojuszu na obronność. 

 



Źródło: niezalezna.pl, PAP

#NATO #Polska #Rosja

mk