GaPol: TRUMP wypowiada wojnę cenzurze » CZYTAJ TERAZ »

Sadoś: Polska pomaga przygotować nowe sankcje na Rosję

"Sankcje Unii Europejskiej są jednym z niezbędnych elementów dla powstrzymania agresji Rosji wobec Ukrainy. Polska w gronie państw podobnie myślących, razem z Litwą, przygotowuje propozycje nowych sankcji" - powiedział dziennikarzom w Brukseli stały przedstawiciel Polski przy UE Andrzej Sadoś.

Andrzej Sadoś
Andrzej Sadoś
Aleksiej Witwicki / Gazeta Polska

Z zadowoleniem odbieramy zapowiedzi najwyższych rangą przedstawicieli Komisji Europejskiej przedstawienia propozycji 10. pakietu sankcji, wymierzonego w Rosję oraz Białoruś w tym zakresie, w którym Mińsk wspiera rosyjski wysiłek wojenny. Polska w gronie państw podobnie myślących, razem z Litwą, przygotowuje propozycje, które będą wzmacniały idee przedstawiane przez KE, jak równie zawierały nowe elementy, które mogłyby stać się elementem 10. pakietu sankcji

 - oświadczył.

Dodał, że nowe sankcje maja objąć kolejne osoby i podmioty zaangażowane pośrednio bądź bezpośrednio w rosyjski wysiłek wojskowy. "Oczywiście instytucje finansowe, odcięcie od SWIFT banków, które ciągle nie są objęte sankcjami, produkty podwójnego zastosowania(...), sektor energetyczny" - wymienił Sadoś.

Wskazał, że UE musi także walczyć z obchodzeniem sankcji i wykorzystywaniem luk w zapisach sankcyjnych.

Dodał, że z dużym zaniepokojeniem obserwowane są pewne działania po stronie białoruskiej podmiotów, które aktywne wspierają rosyjski wysyłek wojenny przeciwko Ukrainie.

Nie zamierzamy przyglądać się temu bezczynnie. Tam, gdzie Białoruś aktywnie wspiera rosyjską agresję, tam będziemy podejmowali bezwzględne decyzje

 - wskazał.

W Brukseli przyspieszają prace nad 10. pakietem sankcji wobec Rosji. Nowe unijne restrykcje mają objąć też Białoruś.

 



Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Andrzej Sadoś #Rosja #Ukraina #Białoruś #sankcje na Rosję #sankcje na Białoruś

mt