Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Polityka zemsty. Nowa większość chce „rozliczać” PiS - razem z Konfederacją. Zapowiadają kolejne komisje

Dziś w Sejmie mają zostać rozpatrzone projekty uchwał dotyczące powołania trzech komisji śledczych. Dla przedstawicieli KO, PSL i Konfederacji to jednak za mało, ponieważ nie wykluczają powołania kolejnych w przyszłości. PiS wskazuje, że "to jeszcze więcej igrzysk".

Szymon Hołownia, Donald Tusk, Władysław Kosiniak-Kamysz
Szymon Hołownia, Donald Tusk, Władysław Kosiniak-Kamysz
Zbyszek Kaczmarek - Gazeta Polska

Opozycja chce powołać trzy komisje śledcze 

Koalicja Obywatelska skierowała do marszałka Sejmu trzy projekty uchwał ws. powołania sejmowych komisji śledczych: ws. tzw. afery wizowej, Pegasusa i tzw. wyborów kopertowych z 2020 r. Sejm ma zajmować się tymi projektami - jak wynika z harmonogramu - we wtorek od godz. 15 do północy.

Tymczasem politycy Konfederacji w poniedziałek poinformowali, że przygotowali projekty wniosków dotyczących powołania trzech kolejnych komisji śledczych - w sprawach polityki energetycznej, do zbadania przyczyn i skutków niekontrolowanego importu żywności z Ukrainy oraz zbadania potencjalnych nieprawidłowości związanych z polityką covidową.

Dariusz Joński (KO) odniósł się do proponowanej przez Konfederację komisji śledczej ds. polityki covidowej.

"Uważam, że to jest godne rozważenia, dlatego, że na własne oczy widziałem przez dwa lata, podczas naszych kontroli poselskich z posłem Michałem Szczerbą, m.in. w Ministerstwie Zdrowia, jak były wydawane pieniądze"

– powiedział.

Jak ocenił "były one wyrzucane w piach".

"To nie tylko respiratory, przyłbice, maski, ale także szpitale tymczasowe i cały fundusz covidowy. Tego materiału jest bardzo dużo, a nieprawidłowości jeszcze więcej i to powinno zostać wyjaśnione, ale diabeł tkwi w szczegółach, na pewno przewodniczący klubów będą w tej sprawie rozmawiać" - powiedział Joński.

Utworzą kolejne komisji? 

Potwierdził, że poza trzema projektami uchwał, które mają być procedowane we wtorek, także kolejne projekty są w przygotowaniu. "I mam nadzieję, że też pojawi się kwestia pandemii i myślę, że to nawiąże do sugestii Konfederacji, żeby rozliczyć pieniądze wydawane w czasie pandemii". Jak zastrzegł, "oprócz komisji śledczej również powinna zacząć działać niezależna prokuratura, jako instytucja, która powinna działać skutecznie".

Szef klubu PSL Krzysztof Paszyk, odnosząc się do propozycji Konfederacji przypomniał, że większość sejmowa zgodziła się co do tego, że najpierw mają być powołane trzy komisje śledcze.

"One nie zamykają drogi przed kolejnymi, bo tych afer było wiele w ostatnich latach, ale musimy też zachować jakiś zdrowy rozsądek, jeśli chodzi o absorbowanie Sejmu pracami komisji śledczych. Niech te trzy komisje się ukonstytuują, przyjdzie potem czas na kolejne"

– powiedział Paszyk.

Jednocześnie ocenił, że powoływanie w jednym czasie więcej, niż trzech komisji, byłoby z organizacyjnego punktu widzenia ryzykowne.

"Konfederacja chce dołączyć do większości"

Według Zbigniewa Kuźmiuka (PiS) "wygląda na to, że Konfederacja chce dołączyć do większości parlamentarnej i proponować jeszcze więcej igrzysk, niż ta większość".

"To zadziwiające, bo ponoć jest opozycją"

– powiedział odnosząc się do zapowiedzi Konfederacji.

Kuźmiuk zaznaczył, że "może wybór wicemarszałka z Konfederacji tak ją zachłysnął, że uznaje ona, iż może mieć większość".

"Więc chcę poinformować kolegów z Konfederacji, że wicemarszałek z Konfederacji został wybrany tylko dlatego, że zagłosowało na niego 194 posłów PiS, natomiast w rewanżu doczekaliśmy się tylko 10 głosów na 18 posłów Konfederacji"

– przypomniał.

Projekt uchwały w sprawie powołania komisji śledczej może być wniesiony przez Prezydium Sejmu lub co najmniej 46 posłów. Kuźmiuk powiedział, że "życzy powodzenia" Konfederacji w zebraniu potrzebnych głosów.

W piątek marszałek Sejmu Szymon Hołownia przyznał, że trwają rozmowy o kolejnych projektach uchwał w sprawie komisji śledczych. "Wychodzę z założenia, że nie możemy się teraz skupić w Sejmie wyłącznie na komisjach śledczych" - zastrzegał jednocześnie Hołownia.

Jak wskazał, "politycy przynieśli do laski marszałkowskiej trzy bardzo konkretne projekty - komisje śledcze w sprawach wyborów kopertowych, Pegasusa i handlu wizami". "Zróbmy najpierw te trzy; to i tak jest sporo, niech one zaczną pracować, zajmie parę tygodni zanim się ukonstytuują, Sejm wybierze członków i niech pokażą swoją sprawność. A w pierwszym półroczu przyszłego roku będziemy brali na warsztat kolejne rzeczy" - zapowiedział marszałek Hołownia.

 



Źródło: PAP, niezalezna.pl

#komisja śledcza #wybory 2023 #Sejm

mm