Według Wojciecha Czuchnowskiego z "Gazety Wyborczej", dokumenty MSZ, odtajnione w 2014 roku, potwierdzają, że rząd PO-PSL nie był uległy względem Rosji. - Polecam lekturę dokumentu opublikowanego przez Wojciecha Czuchnowskiego. Sam ten dokument potwierdza to, o czym mówimy od początku, że reset był polityką totalną dotyczącą większości pól zainteresowania państwa polskiego - odpowiada Michał Rachoń. Dziennikarz TVP pokazał w całości dokument, na którym opiera się "Gazeta Wyborcza".
Zdaniem Wojciecha Czuchnowskiego, dokument opisujący wizytę Sergieja Ławrowa w Polsce w dniach 1-2 września 2010 roku udowadnia, że polskie władze zabiegały o dostosowanie umowy na przesył gazu do wymogów unijnego Trzeciego Pakietu Energetycznego. "Wyborcza" "dotarła do odtajnionego dokumentu MSZ, który pokazuje, że tzw. reset nie oznaczał uległości wobec Rosji" - czytamy w artykule.
Michał Rachoń zamieścił cały, siedmiostronicowy dokument, który we wrześniu 2010 r. został dostarczony najważniejszym osobom w państwie - prezydentowi Bronisławowi Komorowskiemu, premierowi Donaldowi Tuskowi, szefowi MON Bogdanowi Klichowi, Władysławowi Bartoszewskiemu i innym osobom, odpowiadającym za dyplomację i bezpieczeństwo.
Czuchnowski jednak nie opisał w całości dokumentu, wyrywając z kontekstu dwa fragmenty. Otóż, jak czytamy w notatce MSZ, Ławrow z ukontentowaniem podkreślał, iż pierwszy raz został zaproszony do udziału w Naradzie Ambasadorów obcego państwa, "co symbolizuje znaczenie, jakie Moskwa przywiązuje do stosunków z Warszawą". W takich wydarzeniach biorą udział ambasadorowie i stali przedstawiciele Rzeczypospolitej Polskiej przy organizacjach międzynarodowych, stąd wyraźne zadowolenie szefa rosyjskiego MSZ.
Ławrow był także wdzięczny polskim władzom za "włączenie do strefy Małego Ruchu Granicznego całego Okręgu Królewieckiego" i liberalizację ruchu wizowego. Według notatki Moskwa "wysoko oceniała te zabiegi" rządu Tuska. Ponadto rządy Rosji i Polski chciały "mocniej rozwijać współpracę inwestycyjną oraz kooperację produkcyjną i naukowo-technologiczną" z Rosją. Kreml wyrażał też nadzieję, że Warszawa stanie się "łącznikiem" w relacjach Unii Europejskiej ze wschodem, czyli Rosją. O tym wszystkim nie dowiedzą się jednak czytelnicy internetowego wydania “Gazety Wyborczej”.
Do tego Sikorski wyraził gotowość do... długoterminowego zakupu prądu z mającej powstać elektrowni atomowej w obwodzie kaliningradzkim
- Witamy na pokładzie reset redakcję "Gazety Wyborczej". Cieszę się, że już w tydzień po premierze pierwszego odcinka okazuje się, że dokumenty reset które od wielu lat leżały w archiwach są jednak dla dziennikarzy wspierających PO interesujące. Polecam lekturę dokumentu opublikowanego przez Wojciecha Czuchnowskiego. Sam ten dokument potwierdza to, o czym mówimy od początku ze Sławomirem Cenckiewiczem, że reset był polityką totalną dotyczącą większości pól zainteresowania państwa polskiego. Więcej dokumentów dzisiaj o godzinie 21.30 w TVP INFO - komentował Michał Rachoń, na profilu którego można przeczytać cały, odtajniony dokument MSZ.
Witamy na pokładzie #reset redakcję @gazeta_wyborcza; cieszę się że już w tydzień po premierze pierwszego odcinka okazuje się, że dokumenty #reset które od wielu lat leżały w archiwach są jednak dla dziennikarzy wspierających @Platforma_org interesujące. Polecam lekturę dokumentu… pic.twitter.com/7PBnaRsEYP
— michal.rachon (@michalrachon) June 19, 2023