"Kategorycznie dementujemy powszechnie rozpowszechniane kłamliwe informacje o zakończeniu programu profilaktycznego w schorzeniach onkologicznych piersi" - przekazało w mediach społecznościowych Ministerstwo Zdrowia, jednocześnie informując, że na program będą teraz zwiększone nakłady. To reakcja na wpis byłego posła Platformy Obywatelskiej, Grzegorza Furgo, który bił na alarm, że program będzie zlikwidowany.
Ministerstwa Zdrowia wstrzymuje program badań profilaktycznych kobiet w kierunku nowotworów piersi i jajnika oraz badań genetycznych. Program działał 25 lat i żaden z z rządów nie śmiał go psuć. To prawdziwa katastrofa
- napisał na twitterze Furgo.
Ministerstwa Zdrowia wstrzymuje program badań profilaktycznych kobiet w kierunku nowotworów piersi i jajnika oraz badań genetycznych.
— Grzegorz Furgo (@GrzegorzFurgo) July 9, 2022
Program działał 25 lat.i żaden z z rządów nie śmiał go psuć.
To prawdziwa katastrofa. pic.twitter.com/18y8zx1n7K
I faktycznie, byłaby to katastrofa... gdyby w ogóle była to prawda. Lecz...
Fake news! Proszę przestać rozpowszechniać nieprawdziwe informacje Program działa! Jednakże, od początku września przestanie być programem profilaktycznym, a będzie świadczeniem gwarantowanym NFZ! Co oznacza większe finansowanie‼️ Może jakieś sprostowanie?
- odpisał Furdze szef gabinetu politycznego Ministra Zdrowia Marek Dudziński.
#FakeNews proszę przestać rozpowszechniać nieprawdziwe informacje‼️ Program działa! Jednakże, od początku września przestanie być programem profilaktycznym, a będzie świadczeniem gwarantowanym NFZ‼️ Co oznacza większe finansowanie‼️
— Marek Dudziński 🇵🇱 (@dudzinski_marek) July 10, 2022
Może jakieś sprostowanie? pic.twitter.com/F0g3gxd0Zv
Odpowiedź pojawiła się też na stronie Ministerstwa Zdrowia.
Kategorycznie dementujemy powszechnie rozpowszechniane kłamliwe informacje o zakończeniu programu profilaktycznego w schorzeniach onkologicznych piersi. Program działa i, co więcej, z początkiem września wzrośnie jego finansowanie
- czytamy na Twitterze.
⚠️Kategorycznie dementujemy powszechnie rozpowszechniane kłamliwe informacje o zakończeniu programu profilaktycznego w schorzeniach onkologicznych piersi. Program działa i, co więcej, z początkiem września wzrośnie jego finansowanie.
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) July 10, 2022
Do czasu publikacji tekstu Grzegorz Furgo sprostowania nie napisał.
W ramach programu wieloletniego Narodowa Strategia Onkologiczna (NSO) od kilkunastu lat realizowany jest w Polsce "Program opieki nad rodzinami wysokiego, dziedzicznie uwarunkowanego ryzyka zachorowania na nowotwory złośliwe". Miał on obowiązywać do końca 2021 r. Jego funkcjonowanie przedłużono do sierpnia 2022 r. Jak poinformował prof. Jan Lubiński, Ministerstwo Zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia aktualizują formułę programu.