Prokuratura Adama Bodnara zatrzymała posła Marcina Romanowskiego, choć chroni go immunitet Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. Co ciekawe, wydano komunikat, w którym potwierdzono analizowanie tej sprawy. W jaki sposób? Wydano "dwie opinie niezależnych ośrodków" - i wystarczyło...
Poseł Marcin Romanowski został zatrzymany na polecenie prokuratora prowadzącego śledztwo dotyczące nieprawidłowości w Funduszu Sprawiedliwości; prokuratura chce mu postawić 11 zarzutów. Pełnomocnik zatrzymanego Bartosz Lewandowski stwierdził, że zatrzymanie stanowiło naruszenie prawa międzynarodowego, gdyż Romanowski jako członek delegacji do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy dysponował drugim immunitetem. Zdaniem Lewandowskiego, Romanowski korzysta też z przywileju nietykalności osobistej ze względu na swoje członkostwo w delegacji do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.
Jak się okazało, prokuratura analizowała tę sprawę. I tu pojawia się słowo odmieniane za czasów Bodnara przez wszystkie przypadki - "opinia".
Prokuratura wydała komunikat, w którym stwierdza, że w toku śledztwa analizowany był zakres immunitetu PACE, czyli Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.
Ale to nie koniec. - Wyrażenie zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej za czyn zabroniony posła na Sejm RP w procedurze krajowej jest równoznaczne z wyrażeniem zgody wobec członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, w sytuacji gdy poseł na Sejm RP przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej - pisze prokuratura.
Tymczasem, w rezolucji ZPRE na temat immunitetu wskazano:
Członkowie Zgromadzenia Parlamentarnego są objęci immunitetem, o którym mowa w art. 15 podczas sesji Zgromadzenia. Termin "podczas sesji" oznacza cały rok parlamentarny z uwagi na ciągłość pracy Zgromadzenia i jego organów
Ciekawe, prawda ?
— Irek Kaczmarek (@IrekKaczmarek) July 15, 2024
Bodnarowcy wdepnęli w kupę …. Będzie się niosło….. pic.twitter.com/LvhAFxtViB
Prokuratura Bodnara idzie jednak w zaparte. - Prokurator wiedział o immunitecie Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. Kwestia ta była badana jeszcze przed decyzją Sejmu. Wniosek: nie było przeszkód do zatrzymania i przedstawienia zarzutów - wskazuje prok. Przemysław Nowak, rzecznik prasowy Prokuratury Krajowej.
Prokurator wiedział o immunitecie Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. Kwestia ta była badana jeszcze przed decyzją Sejmu.
— Przemysław Nowak (@PrzemNowak_) July 15, 2024
Wniosek: nie było przeszkód do zatrzymania i przedstawienia zarzutów. 🔽 https://t.co/CnJTnj6kQI
Stowarzyszenie Ad Vocem wezwało do ujawnienia korespondencji prokuratury z właściwym podmiotem europejskim w tej sprawie. Z kolei Prawnicy dla Polski domagają się publikacji opinii prawnych - i wówczas musiałoby wyjść na jaw, kto je sporządził...
W wywiadzie dla RMF prokurator Korneluk tego wątku nie poruszał. Mówił jedynie o immunitecie poselskim. Apelujemy o ujawnienie korespondencji PK z właściwym podmiotem europejskim w tym zakresie.
— Stowarzyszenie Ad Vocem (@StAdVocem) July 15, 2024
🔴 Prosimy o publikację opinii prawnych, na które się powołujecie. Przy okazji trzeba nadmienić, że Wyrok Wielkiej Izby #TSUE z 6.09.2011 (C-163/10) nie odnosi się do zakresu immunitetu członka #PACE, który jest równoważny krajowemu i niezależny od niego 🔴#PrawnicydlaPolski
— Prawnicy dla Polski (@PRAWNICYdlaPOL) July 15, 2024
O tym, że problem prawny w tej kwestii istnieje, świadczy również wpis prezesa Naczelnej Rady Adwokackiej Przemysława Rosatiego. Wyraźnie stwierdza on, że są wytyczne, które wskazują, że immunitet obejmuje cały rok parlamentarny ciągłej działalności Zgromadzenia. I choć Rosati twierdzi, że dokument nie jest - jego zdaniem - wiążący, to przyznaje jednocześnie, że w sprawie tego immunitetu "będzie musiał wypowiedzieć się sąd". Czyli... nic pewnego!
Co z immunitetem Pana posła Romanowskiego?
— Przemysław Rosati (@adwokatRosati) July 15, 2024
❗Przepisy o immunitetach, z uwagi na ich wyjątkowych charakter powinny być jednak interpretowane wąsko, a nie rozszerzająco. W tym wypadku dodatkowo rysuje się interpretacja wskazująca na związanie immunitetu z działalnością (funkcją) w…