Koszulka "RUDA WRONA ORŁA NIE POKONA" TYLKO U NAS! Zamów już TERAZ!

Paraliż w Sądzie Najwyższym? Ławnicy nie chcą orzekać z niektórymi sędziami. Chcą ich rezygnacji

Rada Ławnicza Sądu Najwyższego namawia ławników do tego, by nie orzekali z wybranymi sędziami SN. Jest to de facto wezwanie do buntu w sądzie. Przewodniczący rady nazywany był przez "Gazetę Wyborczą" działaczem opozycji ulicznej, teraz ławnicy... wzywają sędziów, by nie orzekali, a nawet chcą, by zrezygnowali ze swoich stanowisk!

Sąd Najwyższy
Sąd Najwyższy
Zbigniew Kaczmarek/Gazeta Polska

Chcą paraliżu w Sądzie Najwyższym?

Rada Ławnicza Sądu Najwyższego odbyła posiedzenie, podczas którego przyjęła jednogłośnie uchwałę ws. dalszych zaleceń do orzekania ławników z tego sądu. Rada zarekomendowała wszystkim ławnikom SN możliwość przyjmowania trzech postaw podczas orzekania.

  • Pierwsza z nich to całkowite powstrzymanie się przez ławnika od zasiadania w składach orzekających obu nowych Izb.
  • Rada proponuje też ławnikom powstrzymanie się od orzekania, z wyjątkiem udziału w składach, w których zasiadają tzw. starzy sędziowie.
  • Trzecim rozwiązaniem proponowanym ławnikom jest warunkowe zasiadanie w składach obu izb pod warunkiem każdorazowego złożenia wniosku o wyłączenie tzw. nowego sędziego, wniosku o wyłączenie ławnika lub złożenia zdania odrębnego.

Rada Ławnicza zaapelowała przy tym do Sejmu i Senatu, aby niezwłocznie po rozpoczęciu kolejnej kadencji uchwalili zmiany w prawie, które... "wyeliminują niekonstytucyjność i wady prawne Krajowej Rady Sądownictwa i Izb SN i rozwiążą problem tzw. neo-sędziów". 

Rada Ławnicza apeluje w imię racji stanu do wszystkich sędziów SN wyłonionych w procedurach przed niekonstytucyjną KRS o to, aby powstrzymali się od orzekania do czasu wprowadzenia w całości wymienionych zmian, a po ich wprowadzeniu wymienionych zmian, zrzekli się pełnienia urzędu na stanowiskach sędziego SN

– napisano w uchwale.

Przewodniczący Rady Ławniczej "działaczem opozycji ulicznej"

Brzmi politycznie? Przypomnijmy, że wielu nowych ławników SN wybranych przez Senat zgłosił Komitet Obrony Demokracji, a przewodniczącym Rady Ławniczej został Andrzej Kompa.

Andrzej Kompa nazywany jest przez "Gazetę Wyborczą"... działaczem opozycji ulicznej. "Jarosław Kaczyński stoi na czele naszego pochodu od demokracji do autorytaryzmu" - mówi w wywiadzie dla "GW" w 2021 roku. Jest historykiem Uniwersytetu Łódzkiego. Zabłysnął na całą Polskę, gdy odmówił przyjęcia od prezydenta Andrzeja Dudy Medalu Brązowego za Długoletnią Służbę, pisząc w liście otwartym, że "medal byłby dla niego dyshonorem" i oskarżając prezydenta o łamanie Konstytucji.

– pisaliśmy w Niezalezna.pl, przedstawiając sylwetki nowych ławników.

30 ławników SN drugiej kadencji Senat wybrał w październiku ub.r. Jednak przez niespełna 10 miesięcy trwał spór o odebranie ślubowania od 26 wybranych ławników, których kandydatury były zgłoszone przez Komitet Obrony Demokracji. I prezes SN apelowała do marszałka Senatu o rozważenie przeprowadzenia reasumpcji głosowania wyboru niektórych ławników SN z uwagi na to, że nie spełniają oni, jej zdaniem, kryterium "nieskazitelnego charakteru". Do takiej reasumpcji nie doszło. Ostatecznie proces zaprzysięgania wszystkich ławników zakończył się w czerwcu. Generalnie ławnicy uczestniczą w Sądzie Najwyższym w rozpoznawaniu skarg nadzwyczajnych oraz spraw dyscyplinarnych m.in. sędziów. Ławników wybiera Senat w głosowaniu jawnym. Udział ławników w orzekaniu przez SN oraz ich wybór przez Senat wynika z ustawy o SN obowiązującej od 3 kwietnia 2018 r.

 



Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Sąd Najwyższy #KOD

mk