Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

Kara eliminacyjna dla agentów? Za szpiegostwo w Polsce może grozić dożywocie

W Sejmie przedstawiono projekt nowelizacji Kodeksu karnego, który zakłada zdecydowanie wyższe kary za szpiegostwo. Działanie na rzecz obcego państwa może być zagrożone nawet karą eliminacyjną, jaką jest dożywotnie pozbawienie wolności.

Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne
pexels.com

Nowelizacja Kodeksu karnego wprowadza surowsze kary za szpiegostwo - m.in. za kierowanie i organizowanie działalności obcego wywiadu na terenie Polski będzie grozić kara od 10 lat więzienia oraz dożywocie w miejsce obecnie obowiązującej kary od 5 lat.

Przedstawiciel klubu PiS poseł Waldemar Andzel zgłosił do noweli poprawki. Najważniejsze z nich - jak mówił - "dotyczą przestępstwa szpiegostwa zdefiniowane w artykule 130 paragraf 1 Kodeksu karnego zwiększającego wymiar kary na czas nie krótszy od 5 lat pozbawieniu wolności". Jak dodał, "zmianie ulega również paragraf 2 cytowanego przepisu, gdzie proponujemy wymiar kary pozbawienia wolności na czas nie krótszy od 8 lat albo karę dożywotniego pozbawienia wolności".

Proponujemy również zmiany w przepisach Ustawy o obronie ojczyzny poprzez konieczność uzyskania zgody na fotografowanie, filmowanie lub utrwalanie w inny sposób wizerunków obiektów o znaczeniu obronnym, strategicznym dla RP, jak również karę aresztu, grzywny za dokonywanie tych czynności bez zezwolenia

– powiedział poseł PiS.

Karane ma być również - co istotne - szerzenie dezinformacji. "Przepis dotyczący karania dezinformacji traktuje dezinformację jako jedną z form działań operacyjnych obcego wywiadu. I to jest jednoznacznie zapisane w tym projekcie zmian w Kodeksie karnym, że dezinformacja ma być karana, jeżeli jest zadaniem wykonywanym na zlecenie obcego wywiadu przeciwko interesom RP" - powiedział podczas sejmowej debaty minister Stanisław Żaryn. Jak mówił, "traktujemy tego typu działania jako coś szalenie niebezpiecznego co zagraża interesom RP i trzeba to traktować jako zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego".

Co na to opozycja? Poseł Tadeusz Zwiefka poinformował, klub KO nie będzie przeciwny zaproponowanym zmianom, które uznaje za słuszne. Krzysztof Śmiszek z Lewicy stwierdził, że projekt jest "chaotyczny" i "w niektórych momentach trochę populistyczny" oraz - uwaga! - "niesie zagrożenie dla podstawowych praw i wartości obywatelskich". 

- Będziemy jeszcze się zastanawiać jakie zająć stanowisko przy tym projekcie - dodał. 

Poseł Marek Biernacki (Koalicja Polska-PSL) zadeklarował, że jego klub poprze tę nowelę. Natomiast poseł Michał Gramatyka (Polska 2050) zwracał uwagę, że w noweli tej zostało wiele rzeczy poprawionych w czasie prac nad nią dzięki czemu staje się możliwe zagłosowanie za nią.

Podsumowując, jest niemal pewne, że nowe przepisy Kodeksu karnego zostaną poparte przez większość posłów i zostaną wprowadzone. 

Prowadząca obrady wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska (KO) przekazała, że w związku ze zgłoszeniem poprawek do tej noweli w II czytaniu kieruje tę nowelę do komisji nadzwyczajnej do spraw zmian w kodyfikacjach w celu przedstawienia sprawozdania. 

 



Źródło: niezalezna.pl

#kodeks karny

mk