10 wtop „czystej wody”, czyli rok z nielegalną TVP » Czytaj więcej w GP!

Grodzki nadal z immunitetem. W Senacie uciszano prokuratora, bo wniosek "mógł zaszkodzić" marszałkowi

- Jeszcze kilka tygodni temu marszałek Borusewicz odsyłał wniosek o uchylenie immunitetu marszałkowi Tomaszowi Grodzkiemu jako bezwartościowy i nagle ten sam wniosek, bez poprawienia, trafił pod obrady - przypomniał na antenie Telewizji Republika sekretarz generalny PiS, poseł Krzysztof Sobolewski. Jak wskazał, "gdyby we wniosku nie było żadnego podejrzenia o korupcję, gdyby nie było tam nic, co mogłoby zaszkodzić marszałkowi Grodzkiemu, to taki wniosek prokuratura z pewnością mogłaby przedstawić opinii publicznej i senatorom".

Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

Senat nie zgodził się na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego. Za uchyleniem Grodzkiemu immunitetu głosowało 47 senatorów, 52 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.

- W Senacie wygrała doktryna Neumanna. Tyle że prawdy nie da się zakłamać. Żadnym głosowaniem totalnej opozycji - mówił we wczorajszej rozmowie z portalem Niezalezna.pl Tomasz Duklanowski, autor licznych tekstów ujawniających zeznania obciążające Tomasza Grodzkiego.

Również wczoraj przewodniczący Platformy Obywatelskiej Donald Tusk pytany o możliwość zrzeczenia się immunitetu przez marszałka senatu Tomasza Grodzkiego powiedział, że ten jest "gotowy do dyspozycji uczciwej prokuratury w każdej chwili". Jednak aby do tego doszło, zdaniem Tuska musi być spełnione kilka warunków. "Ziobro rezygnuje ze swojego stanowiska, prokuratura i sądy stają się znowu niezależne od władzy politycznej" - wymienił. Szef PO zaznaczył, że dopiero wtedy "Grodzki nie będzie miał żadnego problemu, aby zrezygnować z immunitetu".

Sprawę skomentował na antenie Telewizji Republika sekretarz generalny PiS, poseł Krzysztof Sobolewski. Odniósł się do faktu, że gdy prokurator chciał szerzej opisać zarzuty podnoszone wobec marszałka Senatu, od razu zareagował przewodniczący Komisji, Sławomir Rybicki, który uniemożliwił mu kontynuowanie wypowiedzi.

- Gdyby we wniosku nie było żadnego podejrzenia o korupcję, gdyby nie było tam nic, co mogłoby zaszkodzić marszałkowi Grodzkiemu, to taki wniosek prokuratura z pewnością mogłaby przedstawić opinii publicznej i senatorom

- wskazał.

Zdaniem Sobolewskiego ludzie PO sami sobie zaprzeczają.

- Jeszcze kilka tygodni temu marszałek Borusewicz odsyłał ten wniosek jako bezwartościowy i nagle ten sam wniosek, bez poprawienia, trafił pod obrady

- przypomniał.

Za uchyleniem Grodzkiemu immunitetu głosowało 46 senatorów PiS oraz Lidia Staroń z Koła Senatorów Niezależnych. Przeciw było: 41 senatorów KO, 4 senatorów PSL, 2 senatorów PPS, 2 senatorów z Koła Senatorów Niezależnych, senator Jacek Bury z Polski 2050, senator Stanisław Gawłowski (niezrzeszony) oraz Józef Zając z Porozumienia. Nikt nie wstrzymał się od głosu. W głosowaniu nie wziął udziału senator Jan Maria Jackowski (niezrzeszony).

Uchylenia immunitetu marszałka Grodzkiego domagała się Prokuratura Regionalna w Szczecinie, która w grudniu ub. roku skierowała ponowny wniosek w tej sprawie. Według tej prokuratury Grodzki, pełniąc funkcję dyrektora szpitala specjalistycznego w Szczecinie i ordynatora tamtejszego Oddziału Chirurgii Klatki Piersiowej, przyjął korzyści majątkowe od pacjentów lub ich bliskich. Chodzi o art. 228 Kk, czyli zarzut "sprzedajności osoby pełniącej funkcję publiczną".

Prokurator regionalny w Szczecinie Artur Maludy poinformował senatorów we wtorek, że z zeznań 20 świadków wynika, że Grodzki "miał przyjąć kwotę nie mniejszą niż 24 tysiące 150 złotych w związku z leczeniem 13 pacjentów" i miało to nastąpić w okresie od 1996 r. do 2012 r. Według niego w większości przypadków pieniądze te były wręczane Grodzkiemu na terenie szpitala, a w dwóch przypadkach pieniądze zostały wręczone w prywatnym gabinecie lekarskim.

Grodzki, który jest profesorem nauk medycznych, chirurgiem, wielokrotnie zapewniał, że formułowane pod jego adresem zarzuty dotyczące korupcji nie mają podstaw.

 



Źródło: niezalezna.pl

Magdalena Żuraw